Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Stavba pergoly z pohledu stavebního zákona

Pergola je skvělým způsobem, jak na svém pozemku vytvořit příjemný koutek, který bude chráněný před ostrými slunečními paprsky i deštěm. Uvažujete i vy nad tím, že si postavíte pergolu a nevíte, jestli potřebujete stavební povolení? V tomto článku se dozvíte vše potřebné o stavbě pergoly.

Definice pergoly z pohledu stavebního zákona 

V úvodu je dobré si připomenout, co to vlastně pergola, která je často zaměňovaná s přístřeškem nebo terasou, je. Pergola sice stejně jako altán nebo terasa patří mezi takzvané drobné stavby, ale má svá specifika, mezi něž patří lehká konstrukce z trámů a laťoví a skutečnost, že nemá celistvou vrchní část. Z pohledu zákona pergola není považovaná za stavbu, zatímco například přístřešek za stavbu považovaný je.

Je nutné stavební povolení?

V první řadě vás asi bude zajímat, jestli je pro stavbu pergoly nutné mít stavební povolení. Odpověď zní tak, že pokud splníte určité podmínky, stavební povolení potřebovat nebudete. V opačném případě je ale stavební povolení nutné.

Jaké podmínky je nutné splnit?

Povolení od stavebního úřadu nebudete potřebovat v případě, že:

  • bude pergola stát alespoň 2 metry od sousedních pozemků, 
  • zastavěná plocha kryté stavby nebude větší než 25 m2 
  • a výška přístřešku nebude přesahovat 5 metrů. 

Dalšími podmínkami je, že pergola bude podsklepená maximální do 3 metrů, bude se nacházet na pozemku domu nebo rekreační stavby, její součástí nebude hygienické zařízení ani obytná místnost a nebude sloužit k podnikání.

Jak postupovat v případě, že podmínky nesplníte?

Většina pergol výše uvedené podmínky splňuje. Co ale dělat například v případě, že máte malý pozemek a potřebujete pergolu postavit blíže, než jsou stanovené 2 metry od sousedního pozemku? V první řadě je nutné domluvit se se sousedem. Pokud bude se stavbou pergoly souhlasit, musíte vypracovat jednoduchý projekt a požádat na stavebním úřadě o výjimku. Počítejte také s tím, že budete muset zaplatit správní poplatek ve výši 5000 Kč.

Pergoly kotvené k domu

Velké oblibě se v současnosti těší pergoly, které působí, jako by byly součástí domu. V tomto případě se může jednat o přístavbu domu rozšiřující půdorys domu, která by vyžadovala stavební povolení. Vždy však záleží na konkrétním případu, proto je dobré se informovat na stavebním úřadu, který vám poradí, jak postupovat a jestli je stavební povolení vyžadované, nebo ne.Hliníková bioklimatická pergola PLACEO. 

Zapsání do katastru nemovitostí

Možná vás také napadlo, zda je nutné pergolu zapsat do katastru nemovitostí. Drobné stavby plnící doplňkovou funkci ke stavbě rodinného domu, jejichž zastavěná plocha nepřesahuje 16 m2  a výšku 4,5 m se do katastru nemovitostí zapisovat nemusí. Pokud však bude pergola, terasa nebo altán větší, bude nutné je do katastru zapsat. Nesplnění této povinnost v praxi obvykle nebývá sankcionováno, katastrální úřad však má možnost pokutu udělit.

Tip: Hliníkové bioklimatické pergoly

Hledáte kvalitní a odolnou pergolu, která si vás získá svým moderním, minimalistickým designem? Objevte pergoly PLACEO značky Alaris, které plní funkcí stínění, zastřešení a regulovatelné ventilace. Díky speciálním lamelám a unikátním tvarům střešních profilů se můžete spolehnout na dokonalé odvádění dešťové vody a udržení suchého prostředí pod pergolou. Posezení pod pergolou si tak užijete nejen za krásného počasí.