Jak na stavbu pergoly? Instalace svépomocí vs. profesionální instalace

Je důležité, aby pergola byla schopna naplnit ten účel, kvůli kterému ji hodláte stavět. Podle toho zřejmě budete volit materiál a způsob konstrukce. A také se musíte rozhodnout - troufnete si na stavbu pergoly sami, nebo využijete služeb profesionálů, tedy si pergolu jen vyberete a necháte si ji nainstalovat?

Pergola svépomocí vs. pergola od profesionálů - co zvolit?

Pokud právě vy plánujete stavět pergolu, určitě jste se nad touto otázkou už zamýšleli. Jaké jsou výhody stavby pergoly svépomocí a jaké výhody najdete u pergol od specializovaných firem? My se vám v tomto článku pokusíme shrnout výhody i nevýhody obou způsobů a pomoci tak vašemu rozhodování. Je lepší pergolu postavit vlastnoručně, nebo svěřit stavbu profesionálům? A jak ušetřit na stavbě pergoly?

Všechny kutily určitě láká představa vlastnoruční práce. Nejedná se o složitou stavbu, takže vlastní pergola je klidně možná. Přesto se hodí určité zkušenosti a příprava.

Pergola vlastnoručně

V první řadě berte v úvahu zákon a vyhlášky o stavbě pergol nebo přístřešků a řiďte se jimi. Co se týče materiálu, na výrobu pergoly vlastními silami je nejlepší dřevo. Ideální je borovicové nebo modřínové, protože snáze odolá nepřízním počasí.

Projekt dřevěné pergoly svépomocí

Projekt dřevěné pergoly svépomocí. Zdroj: drevostavitel.cz

Ze všeho nejdříve bude potřeba připravit si tzv. kusovník, neboli výpis řeziva k objednání materiálu s jeho rozměry. Dále potřebujete výrobní seznam s výpisem a přehledem všech dílů, které chcete nechat vyrobit. Díly byste si měli označit čísly podle jejich pozice. Rovněž budete potřebovat vytyčení stavby, výrobní a montážní dokumentaci. Podrobné návody na výrobu najdete v různých článcích a v diskuzních fórech, kde kutilové sdílejí své zkušenosti.

Plusy:

 • nižší cena
 • vlastní originální návrh a projekt
 • pocit z dobře odvedené práce

Mínusy:

 • potřeba zkušeností se stavbou
 • složitější přípravy
 • více času
 • opětovné nátěry po určité době
 • údržba

Stavba pergoly profesionální firmou

Cena pergoly a její montáže od profesionální firmy bude samozřejmě vyšší, než cena dřevěné pergoly, kterou si vyrobíte sami. Na druhou stranu společnost zabývající se výrobou a konstrukcí pergol vám pomůže se všemi body stavby. Bude vás to rozhodně stát méně času i starostí. Příkladem firmy, která se o vše postará a dodá kvalitní pergolu na míru je pak například firma Alaris.

Pergola PLACEO or firmy Alaris

Pergola PLACEO od firmy Alaris, Zdroj: Alaris.cz

Na vás je jen objednat si typ pergoly, barevné provedení a případné doplňky. Firma Alaris vyrábí zahradní bioklimatické pergoly z hliníku a krytá posezení různého typu. Hliníkové pergoly mají hned několik výhod, a to především nízkou váhu, odolnost a absolutní bezúdržbovost. Odpadá vám tedy starost s natíráním.

Lze v nich také mnohem lépe přizpůsobit propustnost slunečních paprsků. Střešní lamely jsou nastavitelné, a tak se můžete opalovat či si užívat stínu. U pergol existuje také možnost screenových rolet a dalších speciálních prvků. Kompatibilní elektrické ovládání střešních lamel, stěn nebo led osvětlení a vytápění pro chladnější měsíce jsou pak jen dalšími výhodami.

Speciální pergola PLACEO free-standing

Speciální pergola PLACEO free-standing bez ukotvení ke zdi domu, Zdroj: Alaris.cz

Bioklimatické pergoly PLACEO

Jsou jedinečné kvůli přirozenému proudění vzduchu, které umožňují. Vy se tak za horkých letních dnů budete cítit lépe. Jsou navrženy v moderním minimalistickém designu s rovinnou střechou z lamel, které po uzavření odvádí vodu nebo sníh do integrovaného okapu. Pod pergolou je tak sucho. Dokonce je možné zakomponovat do pergoly dešťový a větrný senzor. Pergola se tak při zaznamenání srážek automaticky uzavře a nezmokne vám zahradní nábytek, ani když jste zrovna mimo domov.

Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris

Bioklimatická pergola PLACEO od firmy Alaris se senzorem srážek a automatickým uzavíráním střešních lamel. Zdroj: Alaris.cz

Plusy:

 • kvalita
 • záruka bezpečnosti, zatížení až 900 N/m2
 • stavba bez starostí
 • delší životnost
 • kvalitní pevná hliníková slitina s komponenty z nerezu
 • velký výběr barev a povrchových úprav
 • bezúdržbovost
 • nepropustnost vody a sněhu
 • skrytý motor
 • automatické zavírání střešních lamel při dešti
 • integrovaný okap

Mínusy:

 • vyšší cena
 • nižší svoboda v návrhu projektu pergoly

 

Přečtěte si také naše další zajímavé články:

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.