Užitečný slovník pojmů pro stínící techniku

Zorientujte se ve světě stínící techniky díky našemu slovníku pojmů. Zjistěte, jaký typ stínění je pro vás nejvhodnější a jaké technické parametry je potřeba při výběru sledovat. V případě dalších dotazů jsou vám k dispozici naši odborníci.

 
Absorpce | Baldachýn | Bioklimatická pergola | Energetická úspora | Extrudovaný hliníkový profil | Infrapanely a infrazářiče | Izolační zasklení | Jednomodulové provedení | Kotvící profil | Krycí stříška nábalu | Montáž pergoly | Nosné profily pergoly | Polykarbonát | Polyuretanové panely | Pozinkované prvky pergoly - spojovací materiál pergoly | Práškové lakování | Prostup tepla | Propustnost sluneční energie | PVC | Reflexe | Řídící systém | Sklápěcí systém | Stmívač LED osvětlení | Tepelná bilance | Tepelné ztráty | Teplo domu | Tepelně-izolační polyuretan | Teorie stínění | Technologie TIG | Stínící plachta na pergoly a terasy | Stínění domu | Transmise | Vícemodulové provedení | Výpočet tepelné ztráty | Zahradní altánZástěna do pergoly | Shrnovací pergola | ZIP systém

Absorpce

Fyzikální jev, při němž dochází k oslabování intenzity záření. Absorpce světla je pohlcení a zeslabení záření během jeho šíření v prostoru. Jedná se o záření, které je pohlceno například oknem a zvyšuje jeho teplotu, tedy součinitel záření αe nabývá hodnoty 0 až 100 % nebo 0 až 1.

Baldachýn

Baldachýn nebo nebesa (italsky Baldacchino; vlastně v Baldach-u, tedy ve středověkém Bagdádu zhotovený zlatý brokát) je ozdobná stříška trůnů, postelí, kazatelen, pomníků a jiného, ​​která byla vyrobena původně z brokátu. Nejčastěji se využívá jako látkové zastřešení nad postelí. Dnes však představuje i moderní způsob zastínění teras a pergol. Ideální je především díky svým vlastnostem, které v letních měsících dokáží poskytnout dostatečné stínění a v zimě naopak propouštějí dostatek světla.

Bioklimatické zastřešení

Bioklimatické zastřešení je nejmodernější zastřešení terasy. Tento unikátní stínicí systém bezchybně pracuje za každého počasí. Natočením hliníkových lamel je zajištěno proudění vzduchu směrem nahoru, což vytváří příjemnou teplotu pod pergolou. Nejprodávanější pergolou je bioklimatická pergola PLACEO, kterou vyrábí společnost Alaris.

Bioklimatická pergola s naklápěcími lamelami PLACEO

Zdroj: sunsystem.cz

Energetická úspora

Úsporou energie se rozumí množství ušetřené energie určené měřením nebo odhadem spotřeby před provedením jednoho či více opatření ke zvýšení energetické účinnosti a po něm, při standardizovaných vnějších podmínkách, které ovlivňují spotřebu energie.

Energeticky úsporné budovy jsou navrženy pro použití co možná nejmenšího množství energie. Budovy mohou být energeticky úsporné použitím kvalitních stavebních a izolačních materiálů, které pomáhají zabránit tepelným ztrátám a vytvářejí vzduchotěsnost stavby.

Extrudovaný hliníkový profil

Extrudovaný hliníkový profil se vyrábí vytlačováním samotného profilu, díky čemuž se vyznačuje vysokou odolností a dlouhou životností. Využívá se při konstrukci bezúdržbových pergol, tvořených extrudovanými hliníkovými profily té nejvyšší kvality, které jsou ošetřeny kvalitní práškovou barvou.

Infrapanely a infrazářiče

Infrapanely jsou zařízení, která patří k moderním způsobům vytápění domácností. Na rozdíl od běžných topných systémů využívají infrazářiče sálavé vytápění, které je mnohem úspornější.

Rozdíl infratopení oproti klasickému druhu vytápění spočívá převážně v tom, že infrapanely nevyhřívají přímo vzduch v místnosti, ale prostřednictvím tepelného sálání a infračerveného záření dochází k zahřátí okolního zdiva, stropu i podlahy a následně se od těchto prvků ohřívá vzduch v místnosti.

Infrapanely

Izolační zasklení

Izolační zasklení je chápáno jako zasklení oken z několika vrstev skleněných tabulí, které jsou od sebe separovány vzduchem nebo plynem. Tabule jsou spojeny vzduchotěsně i vodotěsně. Vzdálenost mezi jednotlivými tabulemi závisí hlavně na typu distančního profilu. Plyn mezi tabulemi může tvořit vzduch, ale také vzácné plyny, například argon nebo krypton. Izolační sklo má před tradičním sklem řadu výhod. Nejen že je pevnější, ale má také mnohem lepší izolační vlastnosti. A to jak tepelné, tak i hlukové. Dvojitá nebo trojitá skla se nepoužívají pouze jako výplně do oken, ale mohou také tvořit střechy pergol, případně fungovat jako boční zábrany. Běžně se využívají i ve dveřích.

Jednomodulové provedení

Základní provedení pergoly nebo nějakého přístřešku, kde zastřešení se skládá z jedné ucelené části, která je upevněna na dvou sloupech a ke stěně nebo na čtyřech sloupech.

Kotvící profil

Díky speciálnímu kotvícímu profilu je možné pergolu s posuvnou střechou ukotvit i na dřevostavbu s vertikálně uloženými nosnými hranoly. Standardně se ale tyto pergoly instalují na stěnu domu, případně se kotví do stropu.

Kotvící profily

Krycí stříška nábalu

Krycí stříška nábalu se využívá při klasických výsuvných markýzách. Nábal látky obvykle nebývá krytý kazetou. Toto krytí je možné vyřešit krycí stříškou v případě, že markýza není instalována pod střechu či balkon.

Montáž pergoly

Samotná montáž pergoly závisí na typu pergoly, který si pro váš domov vyberete. Kompletní montáž je v rukou zkušených pracovníků, kteří za pomoci profi nářadí značky Hilti a kvalitních spojovacích materiálů smontují celou pergolu, aby vám co nejdříve mohla sloužit.

Nosné profily pergoly 

Nosné sloupy, na kterých je instalována konstrukce pergoly. Střecha, která může být tvořena lamelami, látkou, polykarbonátem nebo sklem.

Nosné sloupy pergoly lze upevnit na připravené betonové patky nebo zemní vruty. Stále více se používají hliníkové profily, protože jejich životnost je dlouhá a není třeba je udržovat.

Polykarbonát 

Vyznačuje se svou sílou, houževnatostí materiálu, lehkým zpracováním, nízkou hmotností a dlouhou životností. Dutinkové polykarbonátové desky se vyznačují vynikajícími tepelněizolačními vlastnostmi, díky kterým jsou ideálním materiálem pro zasklívání přístřešků, pergol nebo skleníků.

Díky své průhlednosti navíc prostor i dobře prosvětlí. Nejvhodnější desky na prosklení jsou o tloušťce 16 mm. Mají ideální tloušťku a ohebnost.

Polyuretanové panely (polyuretanová izolace)

Izolační PUR panely, které jsou vyrobeny ze složeného materiálu, vytvořeného umělým propojením jednodušších materiálů (ze dvou profilovaných nebo ocelových plechů a z pěnového jádra).

Díky svým výborným izolačním vlastnostem se tzv. polyuretanové izolace používají hlavně ve stavebnictví, konkrétně například na stavbu vnitřních příček, obvodových zdí nebo na střešní krytinu.

Práškové lakování

Aplikuje se na kovové materiály, a to díky stlačenému vzduchu. Výhoda práškového lakování je, že díky aplikačnímu zařízení lak pevně drží na povrchu. Je to proto, že při stříkání laku na povrch působí elektrická energie, při které se opačně nabité částice laku a povrchu vzájemně přitahují.

Před samotným lakováním je důležitá úprava kovového povrchu. Jedná se o chemický oplach, při kterém se povrch odmastí, odstraní se nečistoty a oxidační činidla z povrchu. Po chemickém očištění lak lépe přilne na povrch a zvýší se jeho životnost.

Prostup tepla

Fyzikální jev, kde u dvou látek s různou teplotou dochází k přenesení tepla z jedné látky na druhou. Součinitel prostupu tepla vyjadřuje, kolik tepla unikne konstrukcí s plochou 1 m2 při rozdílu teplot jejích povrchů 1 K.

Průměrný součinitel Um se vypočítá následně:
Um = (U1 * A1 + U2 * A2 + Ui * Ai) / A celkem

Vysvětlivky:
U1, U2, Ui jsou součinitelé prostupu tepla všech jednotlivých konstrukcí
A1, A2, Ai jsou celkové plochy jednotlivých obvodových konstrukcí
A celkem je součet všech ploch obvodových konstrukcí.

Propustnost sluneční energie

Tato charakteristická hodnota se udává v procentech (%) a týká se zejména zasklení. Označuje se jako malé "g". Určuje množství sluneční tepelné energie procházející zasklením. Skládá se z přímé transmise energie a sekundárního výdeje tepla směrem dovnitř, který vzniká pohlcením slunečních paprsků na prosklené ploše. Má vliv na schopnost regulovat přehřívání interiéru. Čím větší je hodnota koeficientu g, tím větší je pasivní solární zisk energie a do interiéru proniká více světla.

Propustnost sluneční energie

PVC

Polyvinylchlorid, zkráceně PVC je uměle vyrobený plastický polymer s širokou škálou použití. Přes 50 % vyrobeného polyvinylchloridu se používá ve stavebnictví (okna, kanalizace, podlahy), kde nahrazuje tradiční stavební materiály jako dřevo, beton nebo keramiku.

PVC tkanina je využívána pro tvorbu nábalu pro posuvné pergoly. Uvnitř vodícího profilu pergoly se také nachází PVC vložka, která je součástí tzv. ZIP systému.

Reflexe

Reflexe, tedy odrazivost slunečních paprsků od daného materiálu, je optická vlastnost materiálu, která popisuje, jaké množství světla se odrazilo od materiálu v poměru k množství, které na materiál dopadlo. Odrazivost závisí na chemickém složení a struktuře materiálu, stavu materiálu a jeho povrchu.

Řídící systém

Řídící systém budovy (jiné názvy: systém řízení budovy, systém managementu budovy, angl. building management system, zkr. BMS) je počítačový systém pro kontrolu a řízení technického vybavení budovy, např. ventilace, klimatizace, osvětlení či bezpečnostního systému.

BMS se skládá ze dvou základních částí, a to z hardwaru a softwaru, které navzájem spolupracují. Jeho hlavním úkolem je regulovat prostředí v budově. Do této funkce patří např. kontrola správné teploty v místnosti, množství oxidu uhličitého, vlhkost vzduchu.

Sklápěcí systém

V případě zastřešení terasy je střecha postavena ze sklápěcích hliníkových lamel, které lze polohovat v rozmezí od 0 ° do 140 °.

Při uzavření lamel do vodorovné polohy se docílí vytvoření pevné střechy, která nechrání jen před slunečními paprsky, ale i před deštěm.

Stmívač LED osvětlení

LED stmívače a senzory jsou určeny pro stmívání a spínání LED pásů a svítidel s plynulým řízením intenzity osvětlení. Umístění LED osvětlení se liší od typu pergoly. U lamelových pergol se LED osvětlení nachází v lamele, v pergole s pevnou střechou najdete LED osvětlení v jednotlivých krokvích a při stahovacích pergolách naleznete osvětlení v profilech, které spojují a stahují látku.

Standardně se dodává LED osvětlení (bílé), které lze ovládat pomocí dálkového ovládání. Doplňkovým stmívačem dokážete regulovat intenzitu osvětlení v rozsahu 0 %, 33 %, 66 % a 100 %.

Tepelné ztráty

Okamžitá hodnota tepelného toku, který z budov uniká přestupem tepla, zářením skrz průsvitné konstrukce a větráním. Výpočet tepelné ztráty například rodinného domu je velmi jednoduchý:
D = G x V x ΔT 

Vysvětlivky:
D = celkové ztráty objektu ve Wattech (tepelné ztráty rodinného domu)
G = tepelněizolační koeficient domu vyjádřený W / m³K. ° C (typ konstrukce, izolace, doba výstavby)
V = obytný prostor objektu v m³
Δ (delta) T = rozdíl mezi teplotou uvnitř domu a obvyklou minimální venkovní teplotou v dané lokalitě. (Například: +20 ° C / -14 ° C = 34).

Teplo domu

Teplo domu představuje vnitřní teplotu vaší domácnosti. Teplo domu je především dáno tím, jaká topná tělesa se v domě nacházejí a kolik tepla dokáží vyrobit a zároveň i tím, jaký únik tepla v domě vzniká. Teplota domu v létě by měla být nižší než venkovní teplota, avšak maximálně pouze o 8 stupňů celsia.

Tepelně-izolační polyuretan

Polyuretanové produkty mají množství využití. Více než tři čtvrtě celosvětové spotřeby polyuretanových produktů je ve formě pěn. Tvrdé a měkké typy polyuretanových pěn pokrývají přibližně stejný podíl na trhu. Tvrdé pěnové hmoty nacházejí své uplatnění jako výplně automobilových nástaveb nebo panelů tepelných izolací.

Teorie stínění

Propustnost světla a sluneční energie přes okna nebo jiné průhledné materiály. Výpočtem propustnosti lze zjistit použití ideální stínící techniky.

Technologie TIG

Zkratka pro označení metody svařování elektrickým obloukem pomocí netavící elektrody a ochranné atmosféry vzácného plynu. Aby se elektroda netavila, musí být vyrobena z materiálu, který odolává velmi vysokým teplotám. Nejvhodnějším a nejpoužívanějším materiálem na výrobu této elektrody je wolfram.

Stínící plachta na pergoly a terasy

Stínící plachty slouží jako alternativa ke klasickým pergolám s pevnou střechou. Stínící plachty se nejčastěji upevňují na fasádu domu nebo ke sloupkům, které jsou nejčastěji z hliníku.

Stínění domu

Stínění domu poskytuje příjemný úkryt před slunečními paprsky během letních dnů. Jedněmi z nejčastěji používaných způsobů stínění jsou v současnosti pergoly a markýzy. Stále častěji se však používá také venkovní stínění v podobě žaluzií, rolet nebo clon.

Transmise

Zařízení pro mechanický převod energie z jednoho zdroje k více spotřebičům. Může se jednat například o hřídel, který přenáší hnací sílu z motoru na pracovní stroj.

Vícemodulové provedení

Zastřešení, které se skládá ze dvou a více modulů, aby byla dosažena požadovaná délka přístřešku. Tyto moduly jsou podpírány sloupy a ukotveny ke zdi, anebo jen sloupy. Vícemodulové provedení zastřešení se využívá při stavbě pergol, přístřešků na auta, teras atd.

Výpočet tepelné ztráty

Výpočet tepelných ztrát je výpočtem energetické hospodárnosti domu či bytu. Na vyčíslení tepelných ztrát objektu existuje několik výpočtů. Na ty jednodušší (orientační) existuje zase několik vzorců. Na podrobnější výpočet slouží speciální software, do kterého se doplňují jednotlivé hodnoty, jako například tloušťka obvodového zdiva, zateplení stropu nebo tloušťka zateplení.

Orientační výpočet tepelné ztráty:
D = G x V x ΔT

Vysvětlivky:
D = celkové ztráty objektu ve Wattech
G = tepelněizolační koeficient domu vyjádřený W / m³K. ° C
V = obytný prostor objektu v m³
Δ (delta) T = rozdíl mezi teplotou uvnitř domu a obvyklou minimální venkovní teplotou v dané lokalitě. Například: +20 ° C / -14 ° C = 34.

Energetický štítek

 

Zahradní altán

Pod pojmem altán se rozumí vyhlídková věžová stavba nad střechou domů, dnes častěji zahradní zděná nebo dřevěná besídka. Altán je většinou volně stojící stavba, kde systém sloupků slouží jako nosná konstrukce, která je pevně ukotvena v zemi.

Vnitřek altánku lze vybetonovat nebo vydláždit, či použít v něm dřevěnou podlahu. V tom případě musí být celá stavba nad úrovní terénu. Altán lze různě povrchově upravovat, podobně jako zahradní domky.

Zástěna do pergoly

Boční prosklení terasy nabízí možnost vytvořit z naší pergoly nezateplenou zimní zahradu nebo jen elegantně oddělit prostor od zahrady a jiné části domu.

Dokonce se nabízí několik možností, jakými jsou pevné, posuvné a naklápěcí panely nebo otevírací a posuvné skleněné dveře. Zástěny tvoří především ochranu proti větru, dešti a jiným nepříznivým vlivům počasí.

 zástěna=

 

Shrnovací pergola

Střechu shrnovacích pergol tvoří především 3vrstvá PVC látka. Konstrukce pergol je nejčastěji tvořena extrudovanými hliníkovými profily, které jsou ošetřeny práškovým lakováním.

Tato varianta pergol je zcela bezúdržbová. Čas od času doporučujeme konstrukci i posuvnou střechu ošetřit čistou vodou bez použití saponátů.

Shrnovací pergola

ZIP systém

Řešení opláštění obytných, víceúčelových či komerčních staveb. Opláštění se skládá z dřevěných panelů s integrovanou polyizokyanurátovou pěnovou izolací a vytváří integrovanou vodotěsnou bariéru.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.