Jak se zbavit much, komárů a vos pod pergolou

Letní radovánky na zahradě, pod pergolou, u bazénu nebo na terase. Když jsme obklopeni rodinou, přáteli nebo si užíváme o samotě s knihou. Tyto krásné chvíle nám mohou zkazit jen dvě věci, náhlý déšť a obtížný hmyz. Přes den hlučné mouchy, ale i nebezpečnější vosy, a večer komáři. Tito nezvaní návštěvníci nám pak kazí letní pohodu svým bzučením, ale v některých případech i nebezpečným bodnutím. Jak se jich konečně zbavit? 

Nebezpečí hrozící od hmyzu

Strach z hmyzu, vos, včel, komárů a klíšťat dokáže dokonce některé lidi od pobytu venku odradit. Jsou jejich obavy opodstatněné? Jaká rizika nám hrozí?

Alergická reakce

Píchnutí včelou může mít v důsledku působení jedu za následek bolestivý otok, který ale obvykle zmizí po několika dnech. U citlivých jedinců, kteří jsou alergičtí na včelí jed, může bodnutí včelou vyvolat anafylaktický šok, který se projeví různými příznaky, jako jsou problémy s dýcháním, náhlou nevolností, kožními projevy, tíhou na hrudi, bolestí břicha. Stejné projevy může vyvolat vosí jed, který může být pro alergiky velmi nebezpečný. Proti tomu komáří kousnutí je spíš protivné než nebezpečné, i když se vedou spekulace o tom, že někdy mohou vést k nákaze lymeskou boreliózou.

Vosy znepříjemňují život na zahradě.

Nebezpečné infekce

V některých oblastech (spíše v exotických zemích) komáři přenášejí virové, bakteriální a jiné nebezpečné infekce. U nás se více než komárů bojíme nakažených klíšťat, která způsobují onemocnění boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Také mouchy jsou podle posledních studií zdrojem nepříjemných nemocí. Prý jsou schopné přenášet obrovské množství bakterií na končetinách i na křídlech. Tyto bakterie pak mohou vyvolat různé infekce. Například nebezpečnou otravu krve, zápal plic či střevní chřipku.

Jak se zbavit obtížného hmyzu

Možností, jak se zbavit much, vos a komárů, je celá řada. Některé si pamatujeme z prázdnin u babičky. Třeba nestárnoucí klasické mucholapky visící jako pásy oblepené mouchami.

Klasická mucholapka byla součástí každé domácnosti a překvapivě neztrácí na oblibě ani v 21. století. Jedná se o ekologický produkt za dostupnou cenu. Své o tom ví jeden z předních světových výrobců lapačů na hmyz Papírna Moudrý, s.r.o. Ne všude je však klasická mucholapka vhodná, proto firma Papírna Moudrý nabízí další vhodné alternativy v boji s obtížným hmyzem i do moderních domácností.

Naši předkové považovali za nejúčinnější recept proti komárům, když si namazali si celé tělo vepřovým sádlem. Dnes by to byl tip jen pro velmi otrlé. Máme pro vás elegantnější řešení.

Komáři umí zkazit příjemné večerní posezení venku.

Bylinky nás ochrání

Někteří rádi využijí přírodních odpuzovačů a vysadí kolem zahradního posezení vhodné rostliny. Pelargonie odpuzují létavý hmyz stejně jako afrikány, a když si vysázíme bylinkovou zahrádku z meduňky, máty, rozmarýnu, šalvěje, levandule a bazalky, přinese nám několikerý užitek.

Pokud nemáme bylinky přímo tam, kde odpočíváme, můžeme je kolem pergoly, terasy či v okolí bazénu rozvěsit ve svazcích. Příjemně je venku také pod korunou ořešáku, který vytvoří příjemnou oázu bez hmyzu.

Pasti na mouchy a vosy

Další přírodní přípravky si můžete sami vyrobit a zbavit se s jejich pomocí much. Mušky octomilky nebo mouchy pochytáte do pastí, které připravíte z nádoby naplněné jablečným octem a přikryté propíchanou potravinářskou fólií. Pokud nechcete past na mouchy, mušky a vosy vyrábět sami, kupte si vyzkoušený produkt.

„Nabízíme na octomilky speciální produkt „Fly Stick“. Lapač ve tvaru válce stačí zavěsit na místo výskytu. Hodí se na použití vevnitř i venku při posezení na terasách či balkonech“, říká Taťána Straková z firmy Papírna Moudrý, s.r.o. 

Pro  mouchy pak můžete připravit lákavou PET láhev s trochou sladkého sirupu a zavěsit ji na vhodném místě. Pokud se s domácími pastmi nechcete trápit, je možné si obstarat už hotovou past ve formě nádobky, kam si jen namícháte lákadlo dle návodu na obalu nebo držák na PET láhev.

Přes den obtěžují protivné mouchy. Nedejte se!

Přírodní repelenty

O něco estetičtějším dojmem působí přírodní repelenty z limetky a hřebíčku. Do rozkrojené limetky zapíchejte hřebíčky (kuchyňské koření) a umístěte na stůl. Vám to bude krásně vonět, ale komáry to odpudí. Rozprašovač vyrobíte třeba tak, že 15 g sušených bylin přelijete vroucí vodou a necháte vyluhovat. Až tekutina zchladne, přidejte dvě lžíce octa a přelijte do lahvičky s rozprašovačem. Každé dvě hodiny (nebo podle potřeby) si pak postříkejte kůži.

Elektrické lapače a odpuzovače hmyzu

Kdo dává přednost modernímu technickému řešení a má v pergole zavedenou elektřinu, využije elektrické odpuzovače a lapače hmyzu, kterých je na trhu celá řada. Jsou to účinné, hygienické a designové přístroje, které vám zabezpečí příjemný pobyt venku.

Profesionální lapací mřížka

Lucerna svým modrým světlem efektně ozdobí vaši pergolu a zároveň prakticky zlikviduje obtížný hmyz. K jeho hubení využívá napěťovou mřížku. Usmrcené mouchy a komáry shromážděné ve schránce pohodlně vyčistíte pomocí táhla bez nutnosti demontáže přístroje.

Elektrické lepicí fólie

Dalším typem moderního profesionálního lapače hmyzu s elegantním designem, vhodného i do potravinářských provozů, je kovový přístroj s UV zářivkou, jež láká hmyz, který se chytí na lepící fólii. Ta se dá podle potřeby vyměnit. Kovové lapače se vyrábějí v různých tvarech a v různých cenových hladinách. Takže si z dostupné nabídky vybere skutečně každý.

Ventilátor proti hmyzu

Ventilátor používá k přilákání hmyzu také UV lampu. Když se hmyz přiblíží, vtáhne ho lapač pomocí nasávaného vzduchu dovnitř a uloží ho ve sběrném boxu, z něhož ho snadno odstraníte. Přitom je bezpečný pro děti, nezraní je, ani když strčí dovnitř ruku. Kromě toho, že chytá obtížný hmyz, ventilátor i příjemně chladí své okolí.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.