Jak správně zvolit orientaci terasy u domu

Chystáte se vybudovat terasu u domu? V tom případě budete řešit hned několik důležitých faktorů. Jak velká by měla být? Z jakého materiálu by měla být zhotovená? Jaké zastínění zvolíte? A hlavně — kam terasu umístit?

Na jakou místnost by měla terasa navázat

Terasa je místem, které budete pravděpodobně nejvíce využívat k odpočinku a posezení s přáteli. Vzhledem k tomu by měla navázat na takovou místnost v domě, která je případným hostům přístupná. Typicky se bude jednat o obývací pokoj nebo kuchyň, která plynule naváže právě na terasu. 


Terasa je místem odpočinku. Je nutné ale vyřešit vhodnou orientaci a stínění.

Na jakou světovou stranu terasu orientovat

Nad touto otázkou se vyplatí přemýšlet ještě před tím, než se do stavby domu a terasy pustíte. Díky včasnému promyšlení totiž budete vědět, jak si vše správně rozvrhnout. 

Ideální je místo, na které nebude svítit intenzivní odpolední slunce. Pokud byste terasu orientovali na západ, mohli byste si sice užívat krásu zapadajícího slunce, na druhou stranu byste se potýkali s mnohdy vysokými teplotami po celé odpoledne. Pokud však patříte mezi teplomilné jedince, jedná se o dobrou volbu, myslet však musíte na kvalitní stínění. Navíc si tímto způsobem prodloužíte období, kdy budete moct venku pobývat, příjemně vám zde bude i v teplejších jarních a podzimních dnech. 

Jestliže však ostré slunce nevyhledáváte, jsou pro vás vhodnější světové strany jih, sever nebo východ. Pokud se například rozhodnete pro orientaci na severovýchod, budete si moct užívat slunce ráno po probuzení. A přes den, kdy obecně vyhledáváme spíše chládek, si odpočinete ve stínu. 

Jestliže chcete na své terase pěstovat okrasné květiny a rostliny, je třeba si zjistit, zda se jim na dané světové straně bude dařit. Některé rostliny totiž vyžadují trvalý stín, jiné budou naopak na přímém slunci skvěle prospívat. 


Při orientaci na západ je třeba počítat s ostrými slunečními paprsky v průběhu celého odpoledne.

Strom v blízkosti terasy: ano nebo ne?

Při výběru orientace vaší terasy nezapomeňte vzít v úvahu také okolní faktory, mezi které patří zejména přítomnost a velikost stromů. Pokud se totiž vedle vaší terasy bude vzrostlý strom nacházet, může se zasloužit o příjemný stín v průběhu dne. Stromy v opravdu těsné blízkosti terasy s sebou ovšem přináší problémy v podobě hromadění vlhkosti a spadaného listí, se kterým budete mít poměrně dost práce.

Jak vyřešit zastínění terasy

Pokud se přece jen rozhodnete pro terasu, na kterou budou dopadat ostré sluneční paprsky, můžete se zamyslet nad jejím možným zastíněním. Skvělou variantou jsou například moderní bioklimatické pergoly, které disponují naklápěcími lamelami. Díky nim se postarají o zastínění terasy, přičemž mezi lamelami bude stále proudit čerstvý vzduch. Takové pergoly navíc mohou mít i speciální senzor, který reaguje na aktuální počasí a dokáže lamely kompletně uzavřít v případě deště. V takovém případě tedy navíc celé vaše posezení zůstane v suchu. 

Řešit však můžete i ostré slunce, které na vaši terasu dopadá ze stran a obzvláště v letních měsících způsobuje, že je teplota na terase vyloženě nesnesitelná. V takovém případě jsou perfektním řešením boční screenové rolety. Ty nijak nebrání průhledu ven, díky čemuž budete mít neustálý kontakt s okolím. Zároveň vám však poskytnou potřebný stín a chvíle odpočinku tak budou opět o něco příjemnější. 

Zařiďte si terasu podle svého vkusu

Každá terasa by měla být navržena podle toho, co od ní vy a vaše rodina očekáváte. Zohledněte proto, zda si na sluníčku libujete, nebo spíše preferujete stín a na základě toho zvolte orientaci terasy. Nezapomeňte na pořízení pohodlného zahradního nábytku a stínění, které vám v parných letních dnech přijde vhod a zpříjemní vám chvíle strávené s vašimi nejbližšími. 

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.