Obklopte svoji pergolu vůní a krásou květin. Poradíme vám, jak na to

Pergola je vaším osobním útočištěm, které vás chrání před silnými slunečními paprsky, nepřízní počasí, ale také před zvědavými zraky sousedů. Toto místo by mělo na první pohled zvát k odpočinku. Důležitý je přitom nejen pohodlný zahradní nábytek, ale také celkové pojetí „podpergolového prostředí“. Zpříjemněte si svůj odpočinkový zážitek krásou květin.

betonové květináče
Obrázek: Odolnost a elegantní vzhled jsou doménou betonových květináčů.

Pro jaký koncept se rozhodnout: do země nebo do květináče?

Kolem pergol se nejčastěji vysazují popínavé rostliny, které je většinou celé zahalí do svého objetí. Kromě popínavek však existují i další způsoby, jak si okolí pergoly květinami okrášlit.

  1. Okrasné záhonové květiny,
  2. květiny ve volně stojících květináčích,
  3. závěsné květináče,
  4. popínavé rostliny.

Bohaté záhonové květiny

Prostředí kolem pergoly můžete vyšperkovat nenáročnými, jednoduchými a oku lahodícími záhony. Zasadit do nich můžete okrasné letničky nebo trvalky. Letničky vám budou radost dělat jen jednu sezonu. Následující rok můžete druh květin vyměnit. Trvalky vám v záhonu vydrží i několik let, takže s novým osazováním nebudete ztrácet čas. V posledních letech se velké oblibě těší okrasné traviny různých výšek, záhony levandulí, hortenzií nebo postupně kvetoucích cibulovin.

Jestliže se zahradničením teprve začínáte, zvolte nenáročné květiny, mezi které patří česnek obrovský, kavyl péřovitý, kakost nebo šalvěj hajní. Tyto květiny milují slunečná stanoviště, propustnou půdu a nejsou náročné na zálivku.

Do záhonu v blízkosti pergoly je potřeba navozit vhodný pěstební substrát, aby rostliny nestrádaly. Zároveň se musíte postarat o drenáž a odvod vody od základů pergoly, aby kvůli prosakování vody nedocházelo k degradaci stavby.

Volně stojící květináče

Největší výhodou volně stojících květináčů je to, že s nimi můžete manipulovat, ale také z nich seskládat zajímavá zákoutí. Květináč sám o sobě se může stát ozdobou vaší pergoly. Jejich provedení by však nikdy nemělo zastínit samotné květiny. V truhlících a v květináčích se nejlépe daří muškátům, petuniím, sufriniím, lobelkám a verbenám. Zahradníci začátečníci by měli zvolit pouze jednopruhovou výsadbu, pokročilí se mohou pustit do kombinované výsadby.

Ve volně stojících květináčích by měly být květiny maximálně tří různých barev. Skvostně vypadá kombinace převislých zelených travin a barevných květin. Truhlíkovou výsadbu můžete obměňovat podle ročního období.

volně stojící nerezové květináče
Obrázek: Volně stojící květináče snadno přemístíte. 

Levitující květináče

Závěsné nebo také levitující květináče můžete zavěsit na konstrukci pergoly. Vyberte ale takové místo, na kterém nebudou květináče překážet. Neměly by vás obtěžovat při vstávání ze židlí a ani by neměly zasahovat do průchodů pergoly. Při zavěšování květináče zohledněte jeho hmotnost. Nezapomeňte, že v sezoně bude obsypán květy a také jej budete zalévat.

Mezi nejoblíbenější převislé květiny patří muškáty, petunie, surfinie, exoticky vypadající fuchsie, ale také všelicha nebo vitálka.

V objetí popínavých rostlin

U popínavek je důležité se rozhodnout, zda dáte přednost rostlině jednoleté nebo trvalce. Zjistěte si, jak vysoko dokáže rostlina vyrůst, ale také to, zda je stálezelená nebo opadavá. V neposlední řadě se budete muset rozhodnout, zda chcete rostlinu, která kvete, nebo tu, jež má pouze zelené listy.

Popínavé trvalky se dokážou během let pěkně rozrůst a zmohutnět. Pod svými květy a listy mohou schovat celou vaši pergolu. Mezi nejoblíbenější popínavé květiny k pergole patří břečťany, zimolezy, přísavník trojcípý či pětilistý, opletka neboli rdesno, vistárie, pnoucí růže nebo klematisy. Pokud si chcete každý rok dopřát změnu, bude pro vás vhodný hrachor, vilec, lichořeřišnice, okrasná fazole nebo povijnice, které patří mezi jednoletky.

popínavé rostliny
Obrázek: Popínavé rostliny mohou mít květy nebo jen zelené listy. 

Jak na výběr odolného venkovního květináče

Výběr venkovního květináče přizpůsobte především tomu, jak velkou rostlinu do něj chcete sázet. Dále nezapomeňte zohlednit materiál. Zatímco v interiéru můžete použít materiál jakýkoliv, u venkovních výrobků hraje důležitou roli především odolnost.

Jaké nároky by měl splňovat venkovní květináč?

  • Měl by být vyrobený z voděodolného materiálu.
  • Květináč by měl být mrazuvzdorný.
  • Důležitá je i pevnost a stabilita.
  • Povrchová úprava by měla květináč chránit před UV zářením.

Venkovní květináče jsou nejčastěji v provedení, kdy designovou funkci plní vnější obal, do kterého se vkládá samotný květináč s rostlinou. Zpravidla se jedná o květináče nerezové. Zejména u novostaveb se do popředí zájmu dostávají květináče betonové, do kterých se rostliny sází přímo. Pokud si potrpíte na styl, můžete sáhnout po květináčích opatřených LED podsvícením.

nerezové květináče
Obrázek: Nerezový materiál je prakticky nezničitelný. 

Materiály venkovních květináčů

Náročné venkovní podmínky kladou vysoké požadavky na odolnost květináčů. Mezi nejoblíbenější výrobní materiály patří:

  • Nerezová ocel květináče z nerezové oceli dodají prostředí okolo pergoly jedinečný nádech. Jsou prakticky nezničitelné a mohou mít klasické stříbrné provedení nebo jinou barvu.
  • Beton – květiny k pergole můžete vysázet i do betonových květináčů, které jsou pevné, stabilní a mrazuvzdorné. Vhodné rostliny je možné v nich pěstovat i celoročně.

Obklopte svoji pergolu energickou zelení, která navodí pohodovou atmosféru při letním odpočinku.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.