Plánování terasy: Jak správně postupovat

Terasy dávají bydlení zcela nový rozměr. Umožňují totiž užít si chvíle plné pohody v těsném kontaktu s přírodou a na čerstvém vzduchu. Začali jste i vy uvažovat o tom, že si terasu pořídíte? Poradíme vám, jak správně při plánování terasy postupovat.

Kdy začít plánovat terasu?

Zima je ideálním časem, kdy začít plánovat terasu. Proč? V první řadě může být dodací lhůta pergol delší. Aby se tedy všechno stihlo a vy jste si mohli užívat první slunečné dny příštího roku na terase, je právě nyní ten pravý čas začít pergolu řešit. Nezapomeňte si také zjistit, zda nebudete na stavbu pergoly potřebovat stavební povolení. To rovněž prodlouží fázi příprav. 

Druhým důvodem je skutečnost, že architekti, zahradníci i dodavatelé zahradních pergol nemají v zimě tolik práce jako v jiných obdobích a budou se vám moci plně věnovat. Když budete pergolu plánovat v zimě, můžete také ušetřit, někteří dodavatelé pergoly mimo sezónu nabízejí za nižší ceny. Výhodně také můžete pořídit zahradní nábytek.

Na co se zaměřit při plánování terasy

Pokud chcete terasu, která bude zcela odpovídat vašim představám, měli byste si vyhradit dostatek času na to, abyste všechno důkladně naplánovali. Budete si totiž muset zodpovědět několik otázek. Například kam terasu umístit nebo jaký materiál na její výrobu zvolit. V následujících řádcích najdete na tyto otázky odpověď.


Orientace terasy je důležitá s ohledem na plánované využití posezení.

Kam terasu umístit?

Jedním z nejdůležitějších úkolů, který vás při plánování terasy čeká, je její umístění. Pokud totiž terasu umístíte správně, můžete ze slunečných dnů vytěžit maximum. Abyste si na terase vychutnávali slunce co nejdelší dobu, ideálně ji orientujte na jižní, jihozápadní nebo jihovýchodní stranu.

Odborníci také doporučují umístit terasu co nejblíže obývacímu pokoji a kuchyni. Pokud totiž bude terasa plynule navazovat na obývák, bude to tak pro vás pohodlnější, například když přijde návštěva a vy budete nosit jídlo na terasu.

Další krok spočívá ve výběru velikosti a způsobu kotvení pergoly. V případě, že nemáte příliš mnoho místa, nezoufejte, i malá terasa vám může udělat velkou službu. Pergolu můžete kotvit na fasádu domu, anebo vybrat samonosnou konstrukci.

Jaký materiál podlahy zvolit?

Zásadním rozhodnutím je volba materiálu podlahy terasy. Možností existuje hned několik. K oblíbeným variantám patří dřevo, přírodní kámen, dlaždice, betonové desky a také terasová prkna z dřevoplastu.

Výhodou dřevoplastu je, že tento materiál téměř nevyžaduje údržbu, na pohled je k nerozeznání od dřeva a navíc slibuje dlouhou životnost. Pokud nedáte dopustit na dřevo, počítejte s vyšší cenou a náročnější údržbou, na druhou stranu se vám investice vrátí jedinečným vzhledem. Pokud se rozhodnete pro venkovní dlaždice, které jsou k dostání v různých barvách a vzorech, sáhněte po těch s protiskluzovou úpravou.


K moderním domům se skvěle hodí hliníkové pergoly a keramická dlažba. 

Jak terasu osvětlit?

Že jste ještě nepřemýšleli nad tím, jak budete na terase svítit? Byla by škoda, kdybyste na tento důležitý bod zapomněli. Vytvoření potřebné infrastruktury by se vám totiž později mohlo prodražit.

Možností osvětlení existuje několik. LED osvětlení můžete například zabudovat přímo do střechy terasy, případně ho umístit na zeď domu. Pobyt na terase vám ještě zpříjemní osvětlení s dálkovým ovládáním, které můžete jednoduše regulovat třeba prostřednictvím chytrého telefonu.

Budete chtít terasu zastřešit?

Zastřešit terasu, nebo ne? I když se jedná o nezanedbatelnou investici, zastřešení terasy oceníte zejména během špatného počasí. Pod zastřešenou terasou budete moci sedět, i když bude zrovna pršet nebo bude svítit příliš ostré slunce.

Cena zastřešení se odvíjí od několika parametrů, klíčový je zejména typ konstrukce a zvolený materiál. I zde ovšem platí, že investice do kvalitní pergoly se vám vrátí v podobě dlouhé životnosti a nízkých nákladů na údržbu.

Chcete otevřenou, anebo uzavřenou terasu?

Dobře byste se měli zamyslet také nad tím, zda zvolit zcela otevřenou, uzavřenou, případně napůl otevřenou terasu. Uzavření vám umožní trávit na terase čas, i když venku nebude zrovna příznivé počasí.

Pokud necháte terasu zcela uzavřít pomocí bočního zasklení, budete si moci užít posezení na terase i v zimě.

Je třeba na terasu instalovat zábradlí?

Oplocení terasy budete muset řešit zejména v případě, že máte terasu v patře. To, jaké zábradlí zvolit, samozřejmě záleží na vašich preferencích a také vzhledu domu. V případě moderních novostaveb je častou volbou skleněné nebo kovové zábradlí, u tradičních domů je nadčasovou klasikou dřevo. I pokud však máte terasu na zahradě a vyžadujte soukromí, přijde vám oplocení vhod. Velmi oblíbenou volbou je v tomto případě živý plot.


Na luxusní terasu patří luxusní zahradní nábytek.

Jaké vybavení budete mít na terase?

Přichází na řadu asi ten nejpříjemnější bod, a sice plánování toho, co budete na terase mít. V dnešní době jsou možnosti zahradního nábytku téměř neomezené. Zvolit můžete například moderní nábytek s kovovými prvky, dřevěný nábytek nebo třeba velmi oblíbený nábytek z umělého ratanu. Nábytek by měl odpovídat stylu vašeho domu a vaší zahrady. Kromě klasického zahradního nábytku můžete pobyt na terase zpříjemnit například zahradní postelí.

Terasa bude působit ještě útulnějším dojmem, pokud na ni umístíte také květináče s rostlinami. Existuje i další doplňková výbava pergol, která vám posezení zpříjemní. Řeč je například o dešťovém a větrném senzoru nebo integrovaném okapu.

Je libo vířivku?

Uvažujete nad pořízením vířivky? Toto je samozřejmě třeba také zohlednit při plánování terasy. Podle odborníků je terasa pro umístění vířivky ideálním místem. Proč? Na terase bude vířivka dobře přístupná z domu, a pokud se navíc rozhodnete terasu zastřešit, budete při relaxaci ve vířivce chráněni před nepříznivým počasím.

Využijte zimu na plánování terasy. V tomto období budete mít dostatek času si všechno rozmyslet a ujasnit si své představy. Na jaře už můžete mít svou vysněnou pergolu hotovou.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.