Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.

Zjistěte, pod jakou pergolou je grilování nejbezpečnější

Díky pergole si můžete grilování užívat, i když venku prší nebo zahradu spalují ostré paprsky slunce. Při výběru vhodného přístřešku je potřeba se řídit celou řadou důležitých parametrů. Málokoho však napadne, že jedním z nich může být i to, na jakém grilu a jak často budete chtít grilovat. Podle toho totiž budete vybírat typ zastřešení i materiál samotné pergoly.

Pergola otevřená, uzavřená nebo bioklimatická?

Grilovat můžete v podstatě pod jakoukoliv pergolou. Typu pergoly je však nutné přizpůsobit typ grilu.

Otevřená pergola

Pokud máte otevřenou pergolu, můžete sáhnout po jakémkoliv typu grilu. U pergol, které však nemají klasické zastřešení a suplují ho například popínavé rostliny, budete omezeni počasím. Při dešti si zkrátka nezagrilujete.

Vsadit můžete na otevřené pergoly s markýzou. Markýzu lze stáhnout, takže můžete grilovat jak na grilu na dřevěné uhlí, tak na grilech elektrických i plynových. Ovšem je nutné počítat s tím, že vás markýza ochrání jen před mírným deštíkem. U pergol s baldachýnem záleží na tom, zda je možné baldachýn stáhnout, či nikoliv. Pokud s ním pohybovat nelze, je nejlepším řešením sáhnout po grilu elektrickém nebo plynovém, u kterých je menší pravděpodobnost vzniku požáru.

Bioklimatická pergola

Nejlepším řešením je bioklimatická pergola s posuvnými lamelami, díky kterým můžete grilovat na jakémkoliv typu grilu bez omezení.

Uzavřená pergola

Jestliže máte uzavřenou pergolu nebo zimní zahradu, sáhněte po grilech, které nekouří. Ideálním řešením pro vás bude gril elektrický nebo plynový.

Bioklimatická pergola si porozumí s jakýmkoliv typem grilu

Pod hliníkovými pergolami s naklápěcími lamelami můžete grilovat na jakémkoliv typu grilu. Díky naklonění lamel můžete regulovat průtok vzduchu i pronikání slunečních paprsků. Střechu můžete mít zcela otevřenou v případě, že se rozhodnete grilovat na otevřeném ohništi či grilu na dřevěné uhlí. V případě nepřízně počasí můžete lamely zcela zavřít a být v suchu pod pevnou střechou nebo lamely naklopit tak, aby zpod pergoly unikal kouř, ale vy stále byli v příjemném stínu. Pod uzavřenou střechou můžete grilovat na grilu plynovém i elektrickém. Výběr vhodného pomocníka tedy záleží jen na vašich preferencích.


Obrázek: Největší výhodou bioklimatické pergoly jsou naklápěcí lamely. 

Další výhodou bioklimatické pergoly je výrobní materiál. Hliník je nehořlavý, takže se nemusíte obávat, že by kvůli rozfoukaným uhlíkům došlo třeba k požáru. Kromě toho je povrchová úprava hliníku natolik odolná, že nerezaví a neobjeví se na ní ani stopy po žhavých uhlících. Od mastnoty či jiných nečistot hliníkovou pergolu očistíte jednoduše vlhkým hadříkem s kapkou saponátu.

Vzhledem k tomu, že můžete pod touto pergolou grilovat na jakémkoliv typu grilu, neomezí vás v létě ani výstraha před nebezpečím požáru kvůli extrémnímu suchu a nízkým srážkám. Gril na dřevěné uhlí jednoduše vyměníte za gril elektrický.

Grily na dřevěné uhlí

Většina gurmánů sáhne především po grilech na dřevěné uhlí. Kouř totiž jídlu dodá tu pravou chuť a mřížka zase nezaměnitelný design. A jak všichni víte, jíte i očima, proto by jídlo mělo vypadat zkrátka neodolatelně. Unikající kouř vás díky naklopeným lamelám nebude obtěžovat.

Plynové grily

Je možné na nich grilovat zdravě bez přepáleného tuku. Zároveň umožňují regulaci výkonu, díky čemuž si masíčko a zeleninku připravíte přesně podle svých představ. Nevýhodou však je, že je jídlo ochuzené o typickou chuť kouře. Grilování na plynovém grilu je dost podobné vaření na sporáku.

Elektrické grily

Vyžadují přívod elektrické energie a při grilování neprodukují kouř. Stejně jako u grilů plynových umožňují některé modely regulaci teploty, ale jídlu nedodají správnou chuť grilování.


Obrázek: Grilování na otevřeném ohni dodá jídlu správnou chuť a vzhled. 

Jak na bezpečné grilování

Aby při grilování nedošlo k nehodě, dodržujte několik jednoduchých pravidel:

  • grilujte jen za vhodných větrných podmínek,
  • ke grilům na tuhá paliva si připravte nádobu s vodou nebo vhodný hasicí přístroj a mějte kolem grilu dostatek volného prostoru,
  • dávejte pozor na pobíhající děti a zvířata,
  • v případě zastřešení textilií buďte velice obezřetní.

Nenechte se při grilování omezovat. Díky bioklimatické pergole můžete sáhnout po jakémkoliv typu grilu.