Přístřešek pro auto je skvělou alternativou k zděné garáži. Zjistěte proč

Pořízení automobilu obvykle představuje velký zásah do rodinného rozpočtu bez ohledu na to, zda se jedná o „ojetinu“ nebo „funglovku“. Abyste svému čtyřkolovému miláčkovi prodloužili životnost a zároveň ho ochránili před nepřízní počasí, je vhodné mu pořídit garáž. Co ale dělat, když na garáž nemáte prostor nebo finanční prostředky? Zvolte pergolu pro auto.

Zastřešení auta se vyplatí hned z několika důvodů

Mnoho lidí, kteří nemají jinou možnost parkování, nechávají svá auta stát volně na ulici. Musejí se smířit s tím, že je auto špinavé, musí snášet rozmary počasí a mnohdy se na něm podepíší i aktivity kolemjdoucích. To všechno se odrazí na stavu auta. Díky přístřešku na auto můžete těmto problémům předejít. Jde jen o to se rozhodnout, kterému dáte přednost.

Levná a rychlá stavba přístřešku na auto

Při uvažování o parkování auta budete zvažovat, zda dát přednost zděné garáži nebo přístřešku na auto. Rozhodujícím faktorem pro vás budou zřejmě finanční náklady, ale také to, kolik prostoru můžete pro parkování vyčlenit. Jak se tedy rozhodnout?

Mít na svém parkovacím místě přístřešek je rozhodně lepší, než ho nemít. Jestliže parkujete venku, jistě již máte nějakou neblahou zkušenost spojenou s krupobitím, poletováním ptáků či větvičkami a listy.

Stavba pergoly pro auto vás potěší příjemnou pořizovací cenou i délkou montáže, která trvá jen několik dní. Přístřešek vaše auto ochrání před:

  • deštěm,
  • sněhem,
  • letním přehříváním,
  • intenzivním UV zářením, které se podepisuje na stárnutí laku.

Díky otevřenému zastřešení proudí kolem auta dostatek čerstvého vzduchu, takže automobil rychleji schne, čímž se snižuje riziko brzké koroze.

Mezi výhody pergoly na auto patří to, že pod ni můžete ukrýt také zahradní nářadí nebo třeba jízdní kola. Přístřešek pro auto může být volně stojící, takže jej snadno umístíte tam, kde máte prostor. Zvolit však můžete i pergolu na auto kotvenou přímo k domu. Pokud je připevněná na stěnu, na které jsou vchodové dveře, přejdete z domu do auta suchou nohou.

Přístřešek na auto vám navíc může posloužit také jako pergola, pod kterou můžete grilovat a posedět s přáteli, stačí s automobilem jen vyjet. Mezi nevýhody patří to, že automobil není chráněný ze stran, proto se nevyhnete například zimnímu škrabání oken nebo odpočinku zvířat a šelem pod kapotou.

Výrobní materiály a provedení

Přístřešek by měl ladit s celkovým charakterem vašeho bydlení. Alaris má nově v nabídce PLACEO hliníkový přístřešek na auto, který svým vzhledem i funkcemi vychází z oblíbené bioklimatické pergoly PLACEO.


Obrázek: Design přístřešku na auto inspirovaný pergolou PLACEO. 

Hliníkové provedení přístřešku PLACEO se hodí především k novostavbám. Konstrukci je možné pořídit v nepřeberné barevné nabídce RAL, takže ji jednoduše přizpůsobíte barvě fasády, pergoly či venkovního stínění. A pokud máte tradičně řešený domek nebo starší dům, můžete vsadit na některý z dřevěných dekorů, díky kterým nebude hliníková konstrukce narušovat celkové vzezření domu. Obecně se hliník těší velké oblibě, jelikož je prakticky bezúdržbový a navíc má téměř neomezenou životnost.

Hliníková konstrukce může být samostatně stojící nebo ukotvená k domu, přičemž každé provedení disponuje systémem integrovaného odtoku vody. Ten je řešen pomocí obvodového rámu. Voda ze střechy odtéká jednou z noh autopřístřešku.

Výhody a nevýhody přístřešku na auto

Jaké klady a zápory s sebou rozhodnutí pro přístřešek nese?

+ finančně přijatelnější řešení
+ rychlá stavba
+ ochrana před rozmary počasí a předměty padajícími shora
+ možnost využití pro posezení
- neochrání vaše auto ze stran
- nevyhnete se zimním námrazám nebo pospávání zvířat pod kapotou

Pohodlná garáž

Pokud se rozhodnete pro parkování ve zděné garáži, je potřeba se připravit na poměrně vysoké finanční i časové náklady.

Na garáž je potřeba mít dostatek prostoru, ale zato získáte bezpečnost a pohodlí. Garáž mnohdy slouží také jako „sklad“ sezonního sportovního vybavení nebo pomocníků na zahradu. Mnohdy funguje jako kutilská dílna, přestože je to proti požárnímu ustanovení.

Jestliže je garáž součástí domu, je potřeba počítat s tím, že se vám stavba celkově prodraží. Navíc musíte myslet na její dostatečné zateplení, aby nedošlo k tepelným mostům. Pokud jsou nad garáží obytné prostory, je potřeba ji vytápět. Jenže vytápěná garáž urychluje korodování vozidel. Kromě toho musíte myslet na dostatečné odvětrávání, zavedení elektřiny a další požadavky, které se s garáží pojí.


Obrázek: Pokud jsou nad garáží obytné prostory, mělo by se v garáži topit. 

Výhody a nevýhody garáže

Jak si stojí garáž po zvážení plusů a minusů?

+ bezpečí
+ dokonalá ochrana proti rozmarům počasí
+ pod kapotu se nedostanou kočky a kuny
+ garáž lze využít jako odkládací prostor a dílnu
- vysoká finanční investice
- samotná stavba trvá dlouho
- potřeba dostatečného prostoru
- v případě, že je součástí domu, je potřeba vynaložit náklady na její zateplení a vytápění

Stavební povolení na přístřešek a garáž

Ve většině případů nevyžaduje stavba přístřešku pro auto ani garáže žádné stavební povolení nebo ohlášení stavby. Stavební úřad nemusíte navštěvovat, pokud:

  • zastavěná plocha činí maximálně 25 m² a stavba dosahuje výšky do 5 m.
  • Má pouze jedno nadzemní podlaží.
  • Neslouží ke skladování hořlavých látek.
  • Od společných hranic pozemků je přístřešek vzdálen alespoň 2 m.
  • 50 % z celkové plochy, na které bude přístřešek stát, bude schopný vsakovat dešťovou vodu.

Pokud bude váš přístřešek či garáž mít zastavěnou plochu větší než 25 m² nebo nesplní jiné požadavky, budete potřebovat rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení. Pokud je garáž součástí domu, je potřeba, aby propojovací dveře splňovaly normu dle stavebních a protipožárních předpisů.

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.