Slunolamy se hodí pro administrativní budovy i pro rodinné domy

 

Co to je slunolam?

Slunolam je stínící konstrukce připevněná přímo na fasádu budovy. Je nastavený tak, aby clonil přímému slunečnímu záření dopadajícímu na stavbu. Nejedná se tedy o rolety, okenice, markýzy ani žaluzie. 

Slunolamy jsou specifickým způsobem krytí stavby před slunečním světlem. Nepomáhají zastínění jen jednoho okna, jako rolety nebo žaluzie, ale celé zdi s okny, popřípadě celé stavby. Existují různé typy slunolamů, rozlišujeme je na horizontální a vertikální. Nabízí užitečné funkce, které jiný typ stínění neposkytne. 

Designově řešené slunolamy na administrativní budově. Zdroj: alaris.cz

Základními vlastnostmi slunolamů jsou: mechanická odolnost, požární bezpečnost, ochrana zdraví osob a zvířat, ochrana proti hluku, bezpečnost při užívání, ochrana životního prostředí, úspora energie a tepelná ochrana. Slunolamy totiž mohou při správném návrhu i zpětně brzdit tepelné vyzařování vytápěné budovy ke chladné noční obloze a udržet tak akumulované teplo.

Ochrana před přebytkem světla a teplem

Světlo a jeho správné množství je velice důležité pro psychiku, náladu i pracovní výkon lidí obývajících vnitřní prostor. Cílem je v interiéru vytvořit optimální světelné i tepelné podmínky. Je důležité, aby uvnitř bylo světlo, ale ne moc ostré, a teplo, ale ne přehřáto. Pro zdravé pracovní i domácí prostředí je potřeba slunolamy správně nastavit takovým způsobem, aby tyto podmínky zajišťovaly.

Světelné záření se při dopadu na fasádu mění v teplo. Věděli jste, že skoro polovina slunečního záření, které dopadne na zasklení oken, je pohlcena a proměněna v teplo? Teplota skel se tak na venkovní i vnitřní straně zvýší až o 10 °C. Slunolamy dokáží zabránit tvorbě nechtěného tepla, přičemž pustí do budovy jen příjemné rozptýlené denní světlo. 

 

Slunolamy v souladu s moderním designem domu. Zdroj: sunsystem.cz

Každá stavba je specifická a slunce se v každém ročním období pohybuje po jiné trajektorii. Zároveň je nutné počítat s tím, že pokud mají slunolamy fungovat, musí být správně nastavené. Na to je potřeba přesných výpočtů a měření, aby bylo docíleno nejlepšího výsledku.

Moderní bydlení se slunolamy

Dříve se slunolamy užívaly především v jižních státech. Nicméně s tím jak se mění podnebí a v Čechách se otepluje, začaly se stavět i zde. Nejdříve byly slunolamy výsadou administrativních budov, ale nyní je lze instalovat i na rodinné domy. U nás v Alaris se zabýváme mimo jiné konstrukcí, výrobou a správnou instalací slunolamů na rodinné domy i administrativní budovy. 

Slunolam Alaris na rodinném domě. Zdroj: alaris.cz

Designový i funkční doplněk na fasádu vašeho domu

Slunolamy mohou tvořit zajímavé designové prvky vašeho domu. Ideální je zapracování slunolamů už do návrhu projektu stavby domu. Samozřejmě je možné je dodělat i zpětně. V moderní architektuře se slunolamy staly velmi oblíbeným prvkem fasády. Architekti je tak používají nejen čistě funkčně ke stínění, ale i jako estetický a moderní prvek. 

Hliníkové slunolamy Alaris

Lamely slunolamů Alaris jsou z protlačovaných slitin hliníku. Slunolamy vyrábíme v následujících povrchových úpravách: eloxování (anodická oxidace), práškové lakování nebo pouze čistý hliník.

Hliníkové lamely slunolamů jsou bezúdržbové a vydrží dlouhá léta. Zdroj: alaris.cz

Hliníkové lamely jsou velmi odolné proti korozi, takže jsou bezúdržbové. Jednou je necháte postavit a zůstanou tak po dlouhá léta bez ztráty barvy a původního stavu. Slunolamy lze vyrobit buďto pevné, nebo pohyblivé na ještě vyšší optimalizaci světla uvnitř budovy.

Výhody slunolamů:

  • bezúdržbovost

  • moderní vzhled

  • ušetříte za klimatizaci a topení

  • zabrání přehřívání místností

  • vpustí do interiéru přirozené světlo

  • jsou ideálním řešením pro budovy orientované na všechny světové strany

  • slunolamy se vyrábí na míru

  • pohyblivost a různá nastavené slunolamů vám zajistí stínění přesně podle vašich požadavků

  • slunolamy jsou odolné vůči povětrnostním vlivů

Cena hliníkových slunolamů je poměrně příznivá, když vezmeme v úvahu jejich životnost a bezúdržbovost. Pokud byste se chtěli dozvědět, na kolik by vás slunolamy vyšly, nechte si od nás vypracovat nabídku na míru. Další informace o slunolamech pro vás máme nachystané na www.alaris.cz/slunolamy.

Přečtěte si, jak fungují slunolamy na webu technikaatrh.cz.

 

Přečtěte si také naše další zajímavé články:

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.