Jak zajistit příjemné soukromí na terase i v zahradě

Jen si to představte — sedíte na zahradě společně s přáteli či rodinou a zároveň na vás ulpívají zraky sousedů i kolemjdoucích. Určitě nám dáte za pravdu, že to není nic příjemného. Soukromí by mělo být samozřejmostí nejen u vás doma, ale i na zahradě nebo terase, která k domu mnohdy neodmyslitelně patří. Jak si jej nejlépe zajistit a jaké možnosti v současné době existují?

Vzhled hraje velkou roli

Soukromí na zahradě můžete pochopitelně dosáhnout mnoha různými způsoby. Ne všechny jsou však vyloženě estetické. Jen málokdo by pravděpodobně svůj dům chtěl obehnat vysokou kamennou zdí, přes kterou by nebylo vůbec vidět. Naštěstí však v současné době existuje spousta variant, které vás před zvědavými zraky schovají vkusně a také působí jako částečná zábrana proti hluku.

Živý plot aneb Jaké dřeviny jsou ideální

Zahrady obehnané živým plotem jsou velmi oblíbené, skvěle plní svůj účel a zároveň si zahrada zachová svůj přírodní ráz. Výběr samotných dřevin pro živý plot však není tak jednoduchý. V ideálním případě je totiž třeba vybrat takové, které rychle vyrostou a zároveň jsou dostatečně husté. A jaké dřeviny si tedy například můžete kolem pozemku zasadit?


Živý plot je sázkou na jistotu. 

Túje

Tou pravděpodobně nejoblíbenější dřevinou pro živé ploty jsou túje. Konkrétně se velmi často doporučuje odrůda Smaragd a Brabant. Jsou vhodnější spíše do větších zahrad, jelikož rostou poměrně rychle a opticky mohou zahradu zmenšovat. 

Hloh

Pro hloh jsou typické krásné drobné zelené listy, které se na podzim vybarvují do úchvatných červenooranžových až červených odstínů. Pro živý plot se hodí i z toho důvodu, že nevyžaduje prakticky žádnou údržbu a dorůstá do výšky 3 až 6 metrů.

Ptačí zob

Další skvělou volbou do zahrady je listnatý keř, který pravděpodobně znáte pod označením ptačí zob. Jeho předností je poměrně vysoká odolnost vůči nízkým teplotám. Zároveň nemá žádné zásadní nároky na půdu a skvěle snáší řez. Nevadí mu ani silné znečištění, které je typické pro městské lokality. 

Habr

Dalším oblíbeným druhem dřeviny pro živé ploty je habr. Podobně jako výše zmíněný ptačí zob nemá vysoké nároky na půdu a je odolný vůči mrazu. Jelikož skvěle toleruje prořezávání, můžete jej snadno vytvarovat do podoby živého plotu, která vám bude nejvíce vyhovovat. V průběhu roku zaujme svou sytě zelenou barvou, která se na podzim mění v hnědou. 

Dřišťál 

Pro živý plot můžete zvolit také dřišťál, který v závislosti na konkrétním kultivaru může dosahovat výšky 0,3 až 2 metry. Dřišťál si skvěle poradí s chudou půdou a dobře zvládá i delší sucho. Navíc zaujme svou barvou listů, která nemusí být jen zelená, ale i sytě červená. 

Skvěle poslouží i zahradní zástěna

Jestliže se o živý plot nechcete starat nebo to zkrátka není pro vás to pravé, můžete se rozhodnout pro zahradní zástěnu. Na trhu je přitom v současné době k dostání celá řada různých variant, a to například bambusová, dřevěná, rákosová či proutěná.

Zahradní zástěny bývají zpravidla ošetřeny tlakovou impregnací, která má za úkol je chránit před nepříznivými vlivy počasí. Zároveň je tímto způsobem zajištěna jejich dlouhá životnost a snadná údržba.

Zahradní zástěnou můžete pro maximální soukromí obehnat celý váš pozemek. Myslete však na to, abyste se následně necítili jako ve vězení a zvolte proto přiměřenou výšku. Ideální výška zástěny je mezi 160 až 180 cm. Nikdo na vás neuvidí, zároveň však úplně neztratíte kontakt s okolím a na vaši zahradu či terasu budou stále dobře dopadat sluneční paprsky. 


Pro zastínění terasy nebo pergoly poslouží screenové rolety. 

Pergolu zastíní boční screenové rolety

Pokud nutně nepotřebujete zastínit celou zahradu ale pouze posezení pod pergolou, jsou skvělou variantou screenové rolety. Právě ty dokáží perfektně zabránit pohledům zvenčí, zároveň však stále zachovají váš výhled a kontakt s okolím.

Kromě soukromí zajistí i příjemný stín, který především v letních měsících opravdu oceníte. Podobně jako klasické sítě proti hmyzu dále brání tomu, aby vás pod pergolou obtěžovali nezvaní návštěvníci v podobě much nebo komárů.

Soukromí na zahradě, terase či pod pergolou je důležité pro to, abyste se cítili dobře a bezpečně. Většina lidí pravděpodobně nestojí o pohledy sousedů při posezení s přáteli, během opalování nebo jakékoliv práce na zahradě. Vsaďte proto na řešení, které vám poskytne dostatek soukromí a zároveň esteticky zapadne do rázu celé vaší zahrady. Možností v současné době existuje opravdu hodně, stačí si jen vybrat. 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.