Máte malou zahrádku či terasu? Prozradíme, jak je maximálně využít

Mít vlastní terasu či zahradu je výhra. Ne každý má však štěstí vlastnit velký kus venkovní plochy, i ty menší se však dají plnohodnotně využít. I na malé zahrádce či terase si můžete užít relaxaci nebo párty s přáteli. Jen je potřeba vědět, jak na to.


Obrázek: Zařizování malé terasy vyžaduje důkladné plánování. 

Zamyslete se nad účelem

Než začnete s vybavováním a zařizováním, zapřemýšlejte nad tím, k jakým účelům budete venkovní prostory využívat a kolik osob je bude obývat. Patříte mezi samotáře nebo máte rádi společnost?

Rovněž se doporučuje prostor rozdělit do několika zón. Zdá se vám myšlenka dělení malého prostoru ještě na menší části scestná? Věřte, že správným uspořádáním dokážete zvětšit i skutečně malou terásku nebo zahrádku. Obvyklé je dělení na zóny:

  • jídelní,
  • odpočinkové,
  • zelené – plné rostlin.

Rozdělení dosáhnete jednoduše pomocí barev, světel i koberců či jiných druhů podlahových krytin. Při zařizování zón však dbejte na to, aby malý prostor nevypadal příliš zahlceně.

Začněte od podlahy

Říká se, že čím více zeleně dostanete na malý prostor, tím rozlehlejší se vám bude zdát. Zeleného trávníku se nemusíte vzdávat ani na terase či balkoně. Stačí na zem položit umělý trávník. Díky pokroku moderních technologií je umělý trávník měkoučký, a proto se vám po něm bude pohodlně chodit, ale klidně na něm můžete i ležet.

U malých zahrádek se doporučuje kombinace pochozích materiálů. V místech, kde bude posezení, tedy obvykle pod pergolou, by měla být keramická dlažba nebo dřevěná pokládka z exotických dřevin. Dále by měl následovat trávník. Díky kombinaci materiálů zahradu opticky rozlečníte. Malá zahrádka může být ohraničena na jedné straně pergolou a na druhé třeba zahradním domkem. Nezapomeňte také na cestičky. Ty mohou být vysypané štěrkem či jemnými oblázky nebo je mohou tvořit nášlapné kameny. Ať tak či onak, cestičky realizujte až jako poslední krok. Budete mít dostatek času zjistit, kudy nejčastěji chodíte.

Pergola i na malém prostoru

V posledních letech je v oblasti venkovního zastřešení nejvíce trendy bioklimatická pergola. Pro její výrobu se používá odolný hliník, který nevyžaduje žádnou údržbu a je v podstatě nezničitelný. Hliníková konstrukce může mít jakoukoliv barvu ze vzorníku RAL, ale dostupné je také provedení v dřevodekoru. Bioklimatickou pergolu tak jednoduše sladíte s barvou fasády, venkovního stínění nebo třeba barvou oken a balkonových dveří.


Obrázek: Bioklimatická pergola si místo najde i na malé terase.

Největší benefit bioklimatické pergoly tkví v možnosti naklápění střešních lamel. Lamely je možné naklopit podle toho, jak svítí slunce. Je možné je zcela otevřít nebo zavřít. Při posezení se tedy budete cítit vždy příjemně. Bioklimatickou pergolou PLACEO můžete umístit nejen do velké zahrady, ale také na skutečně malé terásky či zahrádky o pár metrech čtverečních. Na zahrádky a větší terasy je možná instalace kompletní konstrukce včetně stojin. Na menší balkony a terasy se skromnější rozlohou je možná instalace naklápěcích lamel do otvoru v zastřešení venkovní prostor.

Chytré vybavení malého venkovního prostoru

Abyste malý prostor dokázali alespoň opticky zvětšit a využít jeho potenciál, je potřeba si „pohrát“ s vybavením i vertikálním využitím.

Při zařizování nábytkem vsaďte na ten, který bude multifunkční, skládací nebo stohovatelný. Například box na uložení zahradnického náčiní či polstrů může dobře posloužit jako sedačka. Pokud nemáte prostor pro uložení židlí, vsaďte na židle skládací, které můžete zavěsit třeba na stěnu, kde mohou plnit také funkci dekorativní. Rovněž stolek může být skládací a připevněn na zábradlí balkonu či terasy. Venkovní nábytek by měl být vyroben z odolných materiálů. Mezi nejoblíbenější v současnosti patří exotické dřevo a bezúdržbový hliník.


Obrázek: Venkovní nábytek by měl být vyrobený z odolných materiálů.

Jestliže se chcete obklopit zelení, pamatujte, že nemusí stát jen na podlaze či parapetu. Využijte závěsných systémů na zábradlí terasy nebo si z palety vyrobte jednoduchý držák, který připevníte na stěnu. Do něj jen stačí vložit truhlíky s rostlinami. Elegantně a originálně vypadají i závěsné květináče, které mohou viset ze stropu.

Políčka se zeleninou či květinami můžete nahradit vyvýšenými záhony, které se snadněji obdělávají. Tento typ záhonů navíc může sloužit jako rozdělení zahrady na odpočinkovou zónu a prostor pro zahradničení. 

Dokonalé soukromí bez zvědavých sousedů

U řadových domků s malou zahrádkou stejně jako u terasy v bytovém domě budete řešit otázku soukromí. Na terase i na zahradě můžete využít třeba trelážových dřevěných mříží, které jsou průhledné, a tedy vás zcela neizolují od světa kolem. Můžete k nim vysadit popínavé rostliny a užívat si krásy zelené stěny. Ostatně popínavé rostliny dokážou prostor vertikálně prodloužit. Zahradu však neizolujte od okolního prostředí zcela. Nechte alespoň jednu stranu, přes kterou uvidíte třeba do polí či lesa, pokud to umístění dovoluje. Kompletní izolace zahrady může prostor opticky zmenšit.

Na terasách a balkonech můžete rovněž využít oblíbené záclony a závěsy nebo boční stínění. Nejlepší barevné provedení je bílé, které prostor opticky zvětší, a navíc umocňuje zážitek z relaxace či odpočinku.

Doplňky, které dodají šmrnc

Abyste se ve svém venkovním království cítili báječně, neobejdete se bez doplňků, které navodí pohodovou atmosféru. Důležité je samozřejmě osvětlení. Sáhněte po lucerničkách, které mohou stát na zemi, na stolku, ale také být zavěšené na šňůrce. Jestliže vám na zahradu či terasu svítí celý den slunce, využijete solární osvětlení. Na zábradlí, ale také na stěny můžete natáhnout romantické LED řetězy.


Obrázek: Optimální řešení pro zónu odpočinku se sedacími vaky a jídelní zónu.

Pohodlnou relaxaci si dopřejte díky měkoučkému polstrování židlí a lavic. Pokud to prostor dovoluje, natáhněte si mezi stěny závěsnou houpací síť nebo na zem položte sedací vak. Příjemného odpočinku a zároveň estetického ozvláštnění dosáhnete díky závěsné houpačce ve tvaru vajíčka. Na stolečku nebo na zemi mohou stát ozdobné květináče s rostlinami.

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.