Jak připravit pergolu a venkovní stínění na zimu?

Příprava na zimní období neznamená pro majitele rodinných domů jen vytažení vánočních dekorací, ale také náročnou údržbu exteriéru nemovitosti. Před prvními mrazíky se musíte postarat o funkčnost komína, izolaci střechy, oken a dveří, čistotu okapů a o správné zazimování zahrady.

Čím okrasnější zahradu máte, tím více práce vás čeká. Samozřejmostí je nejen péče o trávník, rostliny, okrasné keře a stromy, ale také zazimování zahradního přístřešku či bazénu. Víte jak svou pergolu správně zazimovat, aby vám dobře sloužila i další rok?

Moderní pergoly ušetří řadu starostí

Asi nikoho nepřekvapí, že se údržba pergol liší dle jejich typu. Alfou a omegou je samozřejmě materiál pergoly, pozornost byste však měli také věnovat typu střechy, venkovnímu stínění či zahradnímu nábytku.

Pokud jste na svou zahradu zvolili moderní hliníkovou pergolu, jistě vás potěší, že její zazimování bude mimořádně jednoduché. Na rozdíl od dřevěných konstrukcí není nutné řešit složité čištění, broušení, impregnaci a natírání. U hliníkové pergoly si vystačíte s jednoduchým ometením napadaného listí a opláchnutím vodou s mýdlovým roztokem, právě to z ní dělá tak oblíbenou záležitost s vysokou životností.

Vyčistit byste také měli venkovní stínění a rolety. Opět postačí čistá voda s mýdlovým roztokem. Základní radou při čištění hliníkové pergoly a jejich součástí je vyhnout se jakýmkoliv agresivním čistícím prostředkům, které mohou materiál výrazně poškodit.

3 důležité kroky před prvními mrazíky

Jakmile začne předpověď počasí varovat před teplotami pod nulou, učiňte 3 důležité kroky, které ochrání pergolu před poškozením námrazou či sněhem.

Zbavte se pevné střechy

Začněte údržbou střechy pergoly, která opět není nijak náročná, jen je potřeba u každého typu postupovat jinak. Pokud máte pergolu rolovací střechou, stáhněte ji od chvíle, kdy teploty mají klesnou pod pět stupňů, a nechte ji v této poloze až do příchodu jara.

Co se týče pergol s naklápěcími lamelami, jakými jsou například bioklimatické pergoly PLACEO, je situace velmi obdobná. Pokud teploty v předpovědi počasí klesnou pod pět stupňů, lamely naklopte do polohy devadesáti stupňů a nechte je tak po celou zimu až do jara. Přestože střecha bioklimatické pergoly vydrží opravdu mnoho a nános sněhu by ji neměl poškodit, je tento postup šetrnější a prodlužuje celkovou životnost pergoly.

Lamely bioklimatické pergoly nechte během zimy raději naklopené, aby se nepoškodily.

Polohu venkovního stínění nechte ustálenou

Pokud máte také venkovní stínící rolety či žaluzie, ať už na bocích pergoly nebo na oknech, nechte je vždy po celou dobu zimy v jednotné poloze. Můžete je nechat po celou dobu stažené, případně je můžete před prvními mrazíky naopak vytáhnout. Zásadní však je nemanipulovat s nimi v průběhu zimy.

Venkovní stínění téměř vždy namrzne a jakékoliv stahování a vytahování v průběhu zimy může způsobit trvalé poškození.

Se střechou během zimy nemanipulujte

Totéž platí pro střechu pergoly, a to jakéhokoliv typu. Jakmile teploty klesnou trvale na nulu, střechu již neroztahujte, nestahujte a nemanipulujte s lamelami. Tímto neopatrným jednáním můžete nejen trvale poškodit střechu, ale také přehřát motor.

Nezapomeňte na zahradní nábytek

Na podzim, než se dostaví opravdu nízké teploty, nezapomeňte také odklidit či zakrýt zahradní nábytek. Prodloužíte mu tak životnost a hezký vzhled, jelikož vám nepromrzne, nepopraská, případně nebude trpět korozí či plísní. Při údržbě zahradního nábytku vždy berte ohled na materiál, ze kterého je vyrobený.

Venku rozhodně nikdy nenechávejte plastový nábytek, který má tendence při nízkých teplotách praskat. Omyjte jej mýdlovou vodou od nečistot a skryjte před námrazou a sněhem do domu či garáže.

Skrýt byste měli také dřevěný nábytek, který je velmi choulostivý na plísně. Vyhnout byste se měli místnostem s přílišnou vlhkostí vzduchu i se zcela suchým ovzduším.

Jedině kovový nábytek můžete s klidem v duši nechat venku po celou zimu, jelikož je ošetřen proti korozi. Přikryjte ho však alespoň plachtou a přesuňte na místo, kde nebude muset odolávat zimním povětrnostním podmínkám.

Zahradní nábytek raději včas skliďte, aby se vám nezničil.

Pergolu a stínění během zimy zkontrolujte

Ačkoliv není nutné sledovat střechu pergoly a venkovní žaluzie během zimy doslova každý den, čas od času byste jim pozornost věnovat měli. U venkovních žaluzií a rolet kontrolujte, zda jednotlivé lamely nepřimrzly k sobě, vodícím lištám či parapetu. V případě, že námrazu najdete, je potřeba ji šetrně a opatrně odstranit.

Pokud vydatně sněží a vytváří se zejména těžké mokré nánosy sněhu, vymeťte občasně střechu pergoly, pojezdové lišty či žlaby. 

Tuto jednoduchou a nenáročnou péči zúročíte na jaře, kdy bude pergola a všechny její součásti okamžitě připravené na váš relax a akce s rodinou či přáteli. Příchod teplejšího počasí tak v klidu oslavíte příjemným posezením s nejbližšími, nikoliv řešením škod po zimě.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.