Jak vybrat zahradní domek na nářadí

Žádný zahrádkář se neobejde bez úložného prostoru, do kterého může schovat menší zahradní náčiní, ale také větší zahradní pomocníky, jako sekačku či křovinořez. Výběr vhodného zahradního domku by měl zohlednit především účel použití.


Obrázek: Zahradní domek může být ryze účelový nebo multifunkční. 

Správná péče o zahradní náčiní prodlouží jeho životnost

Nezáleží na tom, zda zahradničíte na velké nebo malé zahradě. Zahradní náčiní bude potřeba vždy někam uklidit. Nejedná se přitom jen o estetickou stránku věci, ale především o to, že správnou péčí prodloužíte svým pomocníkům životnost. Hrábím ani motykám s dřevěnou násadou či sekačkám neprospěje, pokud na ně bude pršet a vysušovat je přímé slunce. Navíc, pokud bude mít každá věc své místo, snadno ji najdete, až ji budete potřebovat.

Zahradní domek není nezbytně nutný

Jestliže se nechcete pouštět do stavby zahradního domku, máte i jiné možnosti, jak uskladnit zahradní nářadí a další potřeby.

Pergola

Jednou z možností je pergola. Díky zastřešení pod ní můžete bez problémů nechat gril, ale také zahradní nábytek, a to například i přes zimu. Gril a nábytek stačí jen překrýt ochrannou plachtou. V létě se pod ní rozhodně najde místo i pro odložení drobného zahradního náčiní nebo jízdních kol. Jestliže se rozhodnete pro pergolu s bočním zasklením, máte především na zimu zcela vyhráno. Do uzavřené pergoly můžete schovat veškeré náčiní, na které by neměly působit mrazivé teploty a déšť.

Obrázek: Místo zahradního domku můžete využít terasu s bočním zakrytím. 

Úložné boxy

Úložné boxy skvěle poslouží pro odložení drobnějšího i většího zahradního náčiní (zahradní nůžky, ale také motyky nebo lopaty). K dostání jsou i ve variantě se zámkem, takže je můžete nechat i na nehlídané zahrádce. Úložné boxy se vyrábí ze dřeva, kovu i plastu. Své místo si najdou pod pergolou (můžete do nich schovat například polstrování nábytku) a třeba i u bazénu. Mnohé boxy jsou opatřeny kolečky, takže manipulace s nimi je hračka.

Pro jaký zahradní domek se rozhodnout

Při výběru zahradního domku je nejdůležitější se zamyslet nad jeho účelem. Položte si otázku: K čemu bude sloužit?

  1. Ryze účelové domky – slouží pouze pro uskladnění nářadí, zahradní techniky a podobně. Jejich velikost je většinou do 10 m² a k dostání jsou v celé řadě provedení: plast, plech, dřevo. Většinou nemívají okna, nebo jen malá pro lepší odvětrávání.
  2. Domky s širším využitím – uskladníte v nich nářadí, ale také je můžete využít k relaxaci a přespání. Mají okna a jejich velikost se pohybuje v rozmezí od 12 do 25 m². Tyto chatky se vyrábějí ze dřeva.

Rozměry

Když znáte účel, zamyslete se nad tím, jak velký zahradní domek potřebujete. Do zahradního domku o rozloze do 5 m² umístíte sekačku, jízdní kolo, zahradní kolečko a pár kousků dalšího zahradního náčiní. Jestliže používáte i větší pomocníky, jako například traktor, sáhněte po domku o velikosti 20 m². Nezapomínejte ani na výšku, která by měla korespondovat s výškou vaší postavy. Díky tomu se budete moci v domku pohodlně pohybovat.

Materiály

Zahradní domky se nejčastěji vyrábějí z plechu, plastu nebo dřeva.

Plechové zahradní domky

Slouží primárně k uskladnění věcí a nejsou vhodné pro rekreaci. Pro výrobu se používají kvalitní a odolné materiály, které vydrží rozmary počasí. Bez problémů se dají využívat celoročně.

Mezi výhody kovových zahradních domků patří nižší pořizovací cena, snadná montáž a údržba, dobrá odolnost.

Za nevýhody se považuje horší stabilita a nepříliš hezký vzhled.

Plastové zahradní domky

Oblíbené jsou díky jednoduché a snadné montáži. Navíc jsou nenáročné na údržbu, nehrozí u nich koroze ani plíseň. Některé modely jsou vybaveny okénky a křídlovými dveřmi. Vzhledem k nízké hmotnosti se neobejdete bez kvalitního ukotvení.

Výhodou těchto domků je nízká hmotnost, snadná manipulace, nenáročná údržba a s ocelovou konstrukcí i dobrá stabilita.

Mezi nevýhody patří vyšší pořizovací cena a také to, že plast nemusí korespondovat se vzhledem zahrady. V úvahu tedy připadá dobře zvolený úvěr. Nezapomínejte také na nižší stabilitu.

Dřevěné zahradní domky

V zahradních domcích ze dřeva můžete nejen skladovat náčiní, ale také v nich posedět s rodinou a přáteli. Ryze účelové domky mívají panelovou konstrukci a jsou dodávány v předmontovaném stavu, větší zahradní domky mají tzv. srubovou konstrukci.

Obrázek: Dřevěné zahradní domky slouží i pro občasnou rekreaci.

Předností dřevěných zahradních domků je to, že nenarušují vzhled krajiny a mají širší možnosti využití. Nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena a také složitá a časově náročná údržba.

Zahradní domek a stavební povolení

Na stavbu zahradního domku většinou nepotřebujete stavební povolení, ohlášku ani povolení sousedů. Musí však splňovat několik náležitostí, které definuje § 79 stavebního zákona. Jedná se například o to, že:

  • zastavěná plocha může být maximálně 25 m²,
  • výška se vším všudy bude maximálně 5 m,
  • domek bude stát na pozemku rodinného domu nebo chalupy,
  • zbývající vodopropustný pozemek bude minimálně stejně velký jako zastavěná plocha zahradního domku,
  • domek nesmí stát blíže než 2 m od plotu,
  • domek bude přízemní a podobně.

Nákup hotového nebo stavba svépomocí?

Způsob realizace záleží především na tom, jak zručný kutil jste. Pokud jste kutil tělem i duší a máte kolem sebe správnou partu lidí, kteří vám se stavbou pomohou, nic nebrání tomu, abyste si domek postavil sám. Ušetříte náklady, ale na druhou stranu do stavby investujete moře času, vlastních sil a energie, které byste jinak mohl věnovat například rodině nebo sobě.

S nákupem hotového zahradního domku na klíč si ušetříte řadu starostí. Dostanete „skládačku“, kterou stačí složit, a máte vystaráno. I u montáže je potřeba určitá zručnost, takže si vaše kutilská vášeň může přijít na své. Bonusem navíc je, že na domek dostanete záruku.

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.