Jak správně zazimovat bioklimatickou pergolu

Pokud s příchodem chladnějších dnů plánujete pod pergolou pobývat méně času, je na čase přemýšlet nad jejím správným zazimováním. Díky tomu bude chráněna před mrazem a na jaře ji snáze opět uvedete do provozu. Přečtěte si pár tipů, na co si dát v tomto ohledu pozor. 

Kdy je nejlepší čas na zazimování pergoly?

Zjednodušeně by se dalo říct, že nejlepší čas nastává v momentě, kdy ze stromů již opadá veškeré listí a nebude se tedy již zachytávat v odtokovém žlabu. Pro čištění těchto žlabů a samotných lamel doporučujeme lamely otevřít do kolmé polohy, díky které získáte větší manipulační prostor. 

V průběhu zimy však můžete ještě stále bojovat s nečistotami nebo třeba větvemi, které mohou padat do žlabu. Doporučujeme proto nečistoty odstranit i několikrát v průběhu zimy. 


Pergolu zazimujte, než napadne první sníh.

Jak správně postupovat při čištění pergoly na podzim a v zimě?

Při čištění žlabů používejte obyčejnou jarovou vodu. Konstrukci pergoly můžete omýt šetrným čisticím prostředkem. Gumové těsnění lamel můžete ošetřit speciálním přípravkem, který je k tomu určen. Pokud používáte boční stěny, rolety nebo jiné látkové prvky, tak je před zimou úplně vytáhněte. 

Jakmile teploty klesnou pod 5 stupňů, je třeba lamely naklopit do polohy 90 stupňů a nechat je v této poloze až do jara. I když si střecha bioklimatické pergoly poradí i s nánosem sněhu, je tento postup rozhodně šetrnější. Uzavřením pergoly na zimu byste ji zbytečně zatěžovali.   

Co všechno je třeba schovat?

Před zimou z prostranství pergoly odstraňte vše, co by mohlo být náchylné k mrazu. Zahradní nábytek ukliďte na dostatečně teplé a suché místo a nevystavujte jej zbytečně vlhkému a mrazivému prostředí. Uklidit samozřejmě nezapomeňte i prostor pod pergolou. Pokud zde máte umístěný krb, vyčistěte jej a připravte jej opět na jarní období. Jestliže používáte přenosný gril, můžete jej na zimu uklidit do sklepa nebo třeba do garáže, abyste jej zbytečně nevystavovali mrazu. 

Také nezapomeňte zamést, případně i vytřít. V tomto směru záleží na tom, jakou podlahu pod pergolou máte. Zbavit prachu a nečistot je třeba i ostatní vybavení, které bude pod pergolou zůstávat (například skříňky a desku vaší venkovní kuchyně).

Stejně tak květiny, které vaši pergolu zdobí, umístěte do tepla, pokud si to žádají. Odstranit je dále potřeba veškerou elektroniku, například rádio. Pozor si dejte také na nejrůznější proutěné košíky nebo dekorace, které by mohly vlivem mrazu popraskat a zbytečně se poškodit. Stejně tak je třeba myslet na kovové předměty, které by mohly zkorodovat. 


Prostor pod pergolou důkladně ukliďte a lamely nechte otevřené.  

Co lze naopak pod pergolou v zimě ponechat?

Z pergoly je sice třeba spoustu věcí odstranit, některé věci pod ní však můžete nechat a mít je tak neustále po ruce. Řeč je například o náčiní na odstraňování sněhu, u kterého oceníte, že jej budete mít neustále poblíž. 

Zazimování bioklimatické pergoly podpoří její životnost a vy se budete moct na jaře vrátit zpět do vašeho oblíbeného prostředí. Kromě samotné pergoly však doporučujeme nezapomínat ani na ostatní vybavení, které máte pod ní umístěné. Řeč je především o zahradním nábytku, květinách a dekoracích, které by mohly být na mráz náchylné, a vyplatí se je proto na zimní období přemístit do teplejšího prostředí. Uvidíte, že se vám odvděčí.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.