V březnu startuje zahrádkářská sezona. S jakými pracemi na zahradě začít?

V březnu se začíná zahrada pomalu probouzet k životu a na zahrádkáře čeká plno práce. Bude potřeba upravit záhony, prostříhat dřeviny a rostlinám dodat potřebné živiny. Kromě toho se ale můžete pustit i do prvních výsevů zeleniny a květin. O slovo se hlásí především ty odolné. 

Začněte odzimováním zahrady

Na zimu se choulostivé rostliny přikrývají chvojím, ale vzhledem k tomu, že v březnu už silnější mrazy nehrozí, můžete rostliny odkrýt a začít místa pomalu čistit. Zbavte záhony plevelů, dokud jsou ještě malé a netvoří semena. Trvalkám dopřejte uleželý kompost nebo hnůj, který opatrně zaryjte do hlíny.

Zkontrolujte také stav okrasných dřevin. Pokud objevíte uschlé, poškozené nebo omrzlé větve, odstraňte je. Vrhněte se také na shrabání mechu a listí. Záhony decentně nakypřete pomocí hrábí nebo rycími vidlemi. Jestliže v březnu málo prší, dopřejte jehličnanům vydatnou zálivku.

Vyčistěte nepřenosné nádrže na vodu, abyste je mohli začít využívat pro zalévání. Přenosné nádrže umístěte zpět na jejich místo a můžete začít se zachytáváním dešťové vody, která je pro zalévání zahrady nejvhodnější.

Pusťte se do sázení stromů a zeleniny

Peckoviny přeroubujte do poloviny března a od poloviny března se vrhněte na přeroubování jádrovin. Kromě toho je tento měsíc vhodný i pro sázení některých okrasných a ovocných dřevin. S broskvoněmi ale nespěchejte. Ty si žádají spíše teplejší počasí. Řez si zaslouží také růže a pustit se můžete do sázení živého plotu.

Milovníci čerstvé a doma vypěstované zeleniny se mohou pustit do sázení. Brzy z jara se sadí petržel a mrkev, ředkvičky, pastinák, kedlubny a špenát. Ke konci března zasaďte saláty. Pokud by teploty na teploměru klesaly, můžete záhonky přikrýt netkanou textilií.

Do studeného pařeniště můžete zasadit pórek. V druhé polovině března se sází jarní česnek a do záhonů můžete zasadit i osivo kopru. Přihnojte jahodník, rybíz, angrešt a další ovocné dřeviny. Jahodiště očistěte od suchých, nemocných nebo poškozených listů.


Obrázek: V březnu se můžete pustit do sázení odolné zeleniny.

Provětrejte trávník

Březen je měsícem, kdy je potřeba věnovat pozornost trávníku. Ten se vám do budoucna odvděčí zdravým vzhledem a dechberoucí zelenou barvou. Nejdříve z něj vyhrabte odumřelá stébla, suchou trávu a mech. Následně jej provzdušněte, proveďte tzv. vertikutaci. Skvělým pomocníkem vám v tomto ohledu budou vertikutační hrábě nebo vidle.

Se sekáním nespěchejte. Vrhněte se na něj až v okamžiku, kdy budou stébla trávy dosahovat alespoň 8 cm. Rovněž můžete část zahrady nechat růst „na divoko“. V současné době jsou oblíbené pestré louky, které udržují vlhkost a podporují hmyzí život na zahradách.

Nechte letos svoji pergolu rozkvést

V březnu můžete začít plánovat, jaké květiny u zahradní pergoly by vám od jara až do podzimu měly dělat radost. Co všechno může kolem pergoly kvést?

Kvetoucí truhlíky již od jara

Stýská se vám po pestrých barvách květin, které zdobily vaše truhlíky v létě? Nemusí! Už z jara můžete do truhlíků a květináčů vysázet pestrobarevné, ale odolné druhy květin.

Řeč je samozřejmě o jarních cibulovinách, které jsou k dostání v pestré škále barev. Doplnit je můžete odolnějšími druhy dvouletek a na závěr květináč dozdobit mechem a větvičkami kroucené vrby. Ta mnohdy zakoření a vyrostou z ní svěží zelené lístky, což dodá celému aranžmá šmrnc.

Jaké květiny se hodí do jarních truhlíků?

  • tulipány,
  • modřence,
  • ladoňky,
  • sedmikrásky plnokvěté,
  • primule,
  • hyacinty,
  • krokusy,
  • violky zahradní neboli macešky,
  • pomněnky,
  • čemeřice,
  • narcisy.

Pro výsadbu truhlíkových sestav se používají rychlené cibuloviny, které doma v teple rychle rozkvetou. Po odkvetení odstřihněte květní stvoly a na podzim můžete cibuloviny zasadit do volné půdy.


Obrázek: Kombinujte různě vysoké květiny.

Cibuloviny sázejte v březnu do hloubky 5–10 cm. 10 cm si žádají tulipány, 5 cm zase sněženky, krokusy nebo modřence. Do truhlíků nasypte zeminu bohatou na humus, kterou potřebuje většina cibulovin. Spodní část vysypte vrstvou kamínků či keramzitu, která se postará o odvodnění. Poté nasypte zeminu a zasaďte cibuloviny. Nahoru můžete položit vrstvu mechu, který zabrání přílišnému vysychání a ochrání cibule a kořínky rostlin před nízkými nočními teplotami.

Osázet můžete nejen květináče a truhlíky, ale v podstatě každou nádobu. Zkuste třeba zavařovací sklenice, košíky či staré plechové hrnce. Květiny můžete barevně kombinovat nebo zvolit pouze jednoduchou jednobarevnost. Například bílé macešky, konvalinky, krokusy a sedmikrásky krásně vyniknou v kombinaci se zelenými listy. Pokud fandíte pestrým barvám, kombinujte žluté narcisy, červené tulipány a růžové hyacinty.

Plasticitu jarnímu květinovému aranžmá dodáte tak, že budete kombinovat vyšší a nižší květiny. Do jednoho květináče zasaďte například nízké primule či macešky a vyšší tulipány nebo narcisy.

Popínavé květiny

Popínavky patří mezi nejoblíbenější květiny, které mohou pergolu zdobit. Záleží na vás, zda zvolíte jednoletky, nebo trvalky. Jednoletky však budete muset každý rok obnovovat. Stačí si zvolit, zda chcete květiny stálezelené nebo opadavé a jak moc by se měly po pergole plazit. Některé rostou jen do výšky očí, jiné pergolu zcela zahalí.

Jednoleté rostliny můžete bez obav zasadit i do větších truhlíků či květináčů, protože nejsou na půdní podmínky náročné tak jako trvalky. Trvalky vyžadují záhon s pěstebním substrátem. Záhon musí mít vhodnou drenáž a odvod vody od základů pergoly, aby stavební materiál vlivem vlhka nedegradoval.


Obrázek: Popínavé rostliny mohou být trvalky i jednoletky.

Mezi pnoucí trvalky patří:

  • břečťan,
  • zimolez,
  • trubače,
  • klematisy.

Pnoucí jednoletky:

  • lichořeřišnice,
  • hrachor,
  • okrasné fazole,
  • povijnice.

Květinové záhony

U pergoly můžete založit i květinové záhony, které však musí být vyspádované tak, aby vlhkost ze zálivky nestékala pod pergolu. Do těchto záhonů se nejčastěji sází okrasné traviny, které udělají parádu od jara do podzimu, příjemně vonící levandule, úchvatné hortenzie nebo postupně vykvétající cibuloviny.

Věnujte své zahradě péči hned z jara. Po zbytek roku vám to bude oplácet v podobě bohatě kvetoucích rostlin a zdravé zeleniny.

 

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.