Stylové stolování pod pergolou aneb vybavení a doplňky, které vám nesmí chybět

Snídaně, obědy, večeře, svačiny. Na čerstvém vzduchu chutná každé jídlo lépe. Abyste si venkovní stolování maximálně užili, nesmí vám chybět vhodný nábytek. Kromě toho jsou důležité i doplňky, které jsou nejen praktické, ale také designové.

Rozhodněte se pro správný typ nábytku

Při výběru venkovního nábytku je nejdůležitější jeho odolnost. Přestože bude schovaný pod pergolou, bude muset odolat vlhku, změnám teplot i větru. Již dlouhá léta se na horních příčkách pomyslného žebříčku oblíbenosti drží dřevěný nábytek. Je krásný na pohled a vnáší pod pergolu prvek přírody. Aby dlouho vydržel, je však nutné o něj náležitě pečovat. Vyžaduje každoroční broušení a několik vrstev nátěru.

Pokud nechcete trávit hodiny a hodiny péčí o dřevěný nábytek, sáhněte po oblíbeném nábytku hliníkovém. Předností hliníku je vysoká odolnost proti povětrnostním podmínkám i mechanickému opotřebení. Navíc nevyžaduje žádnou péči. Není potřeba jej natírat a v případě, že je nábytek špinavý, jednoduše jej opláchnete vodou. Hliník je navíc lehký, takže se s hliníkovým nábytkem snadno manipuluje. Další výhodou je výborná nosnost. 

Trendy look nábytku dodává prvek dřeva. Nejčastěji se používá exotický teak, který výborně odolává rozmarům počasí, a navíc nádherně vypadá. Z teaku bývají vyrobené desky stolů, opěradla, ale najdete jej také na područkách.


Obrázek: Kvalitní hliníková kostra doplněná odolným teakovým dřevem. 

Na pohodlí se podepisují rozměry nábytku

Kromě výrobního materiálu se při výběru nábytku zaměřte také na jeho rozměry. Jestliže chcete na terase snídat, obědvat i večeřet, měli byste sáhnout po klasickém jídelním setu. Výška jídelního stolu má klasických 77 cm a také jídelní židle nabídnou správnou výšku sedáku. Židle mohou být s područkami či bez područek. Záleží na vašich preferencích. Ať už se rozhodnete jakkoliv, můžete si být jisti, že se při hodování budete cítit jako v luxusní restauraci.

Stolečku, prostři se!

Jestliže stolujete pod pergolou, nemusíte si dělat vrásky z lehké letní přeháňky, nevyženou vás ani žhnoucí sluneční paprsky. K dokonalosti chybí jen praktické a stylové doplňky. Které by u vás rozhodně neměly chybět?

Prostírání nebo ubrus

Prostírání a ubrus nejsou povinností, pokud se váš stůl pyšní krásnou deskou, kterou nechcete schovávat. Pokud jí však chcete prodloužit životnost, položte na ni stylové prostírání nebo ubrus. Sáhnout můžete po látkovém, který je však nutné v případě znečištění vyprat, nebo po odolném PVC ubrusu, který jednoduše otřete vlhkou utěrkou. Jako prostírání můžete zvolit třeba utěrky. Vsaďte na pestré provedení, které k létu neodmyslitelně patří.


Obrázek: Léto prahne po hravých a živých barvách prostírání. 

Jídelní servis

Při venkovním stolování se může jednoduše stát, že talíř či sklenice spadnou na zem a rozbijí se. Proto sáhněte po nádobí, jehož případné zničení vás nebude mrzet. Vyhněte se však nádobí papírovému, které se hodí jen pro opečený buřt s hořčicí, který si dáte v okénku rychlého občerstvení.

Jídlo si můžete vychutnat z kvalitního plastového nádobí, které je v dnešní době téměř k nerozeznání od nádobí porcelánového či skleněného. K sehnání jsou karafy, sklenice, talíře nebo třeba šálky. Toto odolné nádobí s sebou můžete navíc vzít i na piknik. Další možností je nádobí ze dřeva. Oblíbené jsou především misky a plytké talíře, které je možné umývat pod tekoucí vodou.

Doplňky na stůl

Dobré jídlo přitáhne ke stolu nejen strávníky, ale také otravný hmyz. Proto by na stole neměl chybět kryt proti hmyzu, kterým jídlo jednoduše přiklopíte. Může být síťovaný, plastový nebo skleněný. Své nezpochybnitelné místo na stole mají také ubrousky. Aby se při zafoukání větru nerozletěly do okolí, můžete je umístit do stojanu na ubrousky s těžítkem, nebo do nich zabalit pečivo, které se servíruje k pokrmu. Hodit se vám bude i servírovací tác s protiskluzovým povrchem, na kterém bezpečně přenesete talíře, sklenice a další nádobí.


Obrázek: Na stole by neměly chybět květiny a svícny. 

Dokonalou atmosféru podtrhnete vázou s květinami a svícny. Svícny na čajové svíčky jednoduše vyrobíte ze zavařovacích sklenic, které můžete ozdobit jutou, krajkou nebo snítky krušpánku. Nezapomeňte také na dochucovací prostředky, které budou ve stylových dózách. Ty mohou být průhledné nebo opatřené nápisem s názvem dochucovacího prostředku.

Bezchybná atmosféra a útulno

Abyste se při hodování venku cítili příjemně, nezapomeňte na pohodlné polstrování židlí, křesel či lavic. Barva může jít ruku v ruce s barvou zahradního nábytku, ale rozhodně se nebraňte ani kontrastu. Vždyť léto je plné barev! Do blízkosti pergoly či terasy rozestavte či zavěste květináče s kvetoucími květinami. Krásně bude vypadat i truhlík či záhonek osázený vysokými travinami.


Obrázek: Pohodlí zajistí měkké polstrování. 

Večerní atmosféru dolaďte oblíbenými lucernami a lucerničkami, které si své místo najdou na podlaze, ale také na zábradlí či na stole. Nádherně vypadají také lucerny závěsné. Chybět by neměly ani trendy LED řetězy, kterými můžete omotat stojny či zábradlí pergoly.

Užijte si venkovní stolování se vším všudy. Kvalitní nábytek, nádobí a dekorace jsou zárukou bezchybného zážitku.