Únor je startovacím měsícem zahrádkářů. Čemu se začít věnovat?

Únor je měsícem, který pomalu překlápí zimu v jaro. Na začátku je obvykle ještě plný sněhu a ke konci se již o slovo hlásí první jarní paprsky. Proto se můžete směle pustit do předpěstování zeleniny či květin, ale také do údržby zahrady. Čemu se v únoru věnovat? 

Začněte s předpěstováním semínek

Pokud si chcete zajistit bohatou úrodu zeleniny v létě nebo si brzy na jaře pochutnávat na čerstvých plodinách, začněte semínka sázet už v únoru. Pro předpěstování je vhodný nejen okenní parapet, ale také zimní zahrada, skleník nebo pařeniště.

Zasadit můžete semínka:

  • raných paprik,
  • lilku,
  • celeru,
  • brokolice,
  • salátu,
  • rajčat,
  • petrželky.

Kromě zeleniny se můžete pustit do předpěstování okrasných květin, jako jsou:

  • hledíky,
  • petúnie,
  • lobelky,
  • dosny.

Jak na úspěšné předpěstování? Semínka potřebují vhodný substrát, který je k dostání v již hotové formě v zahradnictví. Sáhnout můžete také po zemině z krtinců, která je provzdušněná, což sazeničky milují. Zasazená semínka by měla mít dostatek světla a vláhy z rosení. Vyplatí se je přikrýt miskou, tak vznikne optimální mikroklima.

Pro rychlejší naklíčení je vhodné semínka namočit. Každý druh si však žádá jinou dobu máčení. Například salát potřebuje k probuzení zhruba 4 hodiny, papriky a rajčata 48 hodin. Pamatujte, že teplomilné rostliny, mezi které patří rajčata, by se měly máčet ve vodě s teplotou okolo 16 °C. Před sázením semena lehce osušte.

Sázet můžete i do pařeniště

Věděli jste, že odolnější semena můžete zasadit i do půdy? Před sázením je vhodné zeminu prohřát buď pomocí fóliových, nebo skleněných poklopů. Se zvýšením teploty zeminy pomůže prohnojení kompostem. Do takto připraveného pařeniště můžete zasadit ředkvičky, ranou karotku či petržel a mrkev.

Za prací se vydejte i na zahradu

Jakmile začne tát sníh a teploty povyskočí, můžete několik základních úkonů provést i venku na zahradě. Pozornost věnujte dřevinám, přípravě záhonů, ale také kompostu a trávníku.

Jaro na trávníku

Doba, kdy roztaje sníh, je ideální pro založení trávníku. Terén poryjte a vyberte z něj kameny a zbytky kořenů a plevelu. Nezapomeňte rozbít hroudy, přidat můžete i rašelinu. Ve výsledku by připravená zemina měla být jemná, propustná a lehce prohnojená. Jestliže již trávník máte, pokuste se na něj v mrazivých dnech nešlapat. Rašící stébla by se mohla polámat a jednotlivé rostliny uhynout. Výsledkem by byl trávník s holými místy.


Obrázek: Trávníku dodá živiny kompost.

Pozornost věnujte i kompostu

Pokud máte založený kompost, je nejlepší doba na to jej provzdušnit a přeházet. Spodní část by měla tvořit hrubá vrstva, na které bude ležet uzrálý kompost. Ten přikryjte tenčí vrstvou hrubého materiálu. Jestliže je kompost vyzrálý, můžete jím směle pohnojit záhony, které máte připraveny pro výsadbu brambor, košťálové a plodové zeleniny. Nedávejte jej však na místa, ve kterých chcete pěstovat salát, listovou, cibulovou a kořenovou zeleninu.

Připravte si záhony, ale zatím nic nesázejte

Po odeznění mrazů se můžete pustit do příprav záhonů na výsadbu květin a zeleniny. Záhony poryjte a zhruba po 3 týdnech vyberte kořeny a zbytky rostlin. Nezapomeňte také rozbít hroudy. Zeminu obohaťte o živiny pomocí kompostu či hnojiv. Ta můžete rozprostřít i na tající sníh, díky kterému lépe proniknou do půdy. Do takto připravených záhonů bude radost na konci března a během dubna sázet rostliny.

Péče o stromy a keře

Únor je vhodný k prořezávce stromů a keřů. Přistupte k ní ale až v okamžiku, kdy povolí mrazy. Ideální je teplota pohybující se okolo 5 °C. V únoru prořežte rybíz, jabloně, hrušně, okrasné keře a vinnou révu. Neprořezávejte peckoviny. Pod ovocnými stromy shrabte zbytky listí a odstraňte uschlou trávu a plevel. Jestliže se chystáte sázet stromy, právě teď je nejvhodnější doba pro vyhloubení jam. Během bezmrazých dnů můžete kmeny a silné větve stromů opláchnout postřikem, díky kterému se zbavíte larev přezimujících ve zvrásněné kůře.

Únor je ideálním měsícem pro plánování zázemí zahrady

Začátek roku je skvělou dobou pro plánování zahradního zázemí. V tuto dobu mají totiž zahradní architekti, zahradníci i dodavatelé pergol méně práce než v létě, a tak budou mít více času se vašemu projektu věnovat. Jestliže chcete zahradu či terasu letos doplnit o pergolu, je vhodné začít s jejím plánováním nejpozději v únoru. Dodací doby totiž mohou být delší a vy tak budete mít jistotu, že si jarní sezónu začnete užívat hned od začátku.


Obrázek: Pusťte se do přípravy zahradního zázemí.

Při plánování terasy si rozmyslete, na kterou světovou stranu ji budete chtít umístit, ale také přemýšlejte o tom, aby byla co nejlépe přístupná z obytné části domu. Rozhodněte se rovněž pro materiály podlahy. Na výběr máte dřevoplast, který je prakticky bezúdržbový a slibuje dlouhou životnost. Dřevěné podlahy krásně vypadají, ale vyžadují náročnou údržbu. Venkovní dlaždice jsou k dostání v nejrůznějších barvách a vzorech, dobře vedou teplo a mohou mít protiskluzovou úpravu.

Abyste potenciál terasy maximálně využili, je vhodné ji zastřešit pergolou. Mezi nejoblíbenější patří bioklimatické pergoly z hliníku, které jsou bezúdržbové a konstrukce je k dostání v široké barevné škále vzorníku RAL. Nechybí ani nabídka dřevěných dekorů. Výhodou bioklimatické pergoly jsou naklápěcí lamely, díky kterým může mít pergola otevřenou či uzavřenou střechu. Dodací doba konstrukce může být delší, a proto se vyplatí ji objednat ještě před začátkem jara.

Terasu s pergolou byste měli vybavit vhodným nábytkem. Jestliže budete venku převážně stolovat, neměl by vám chybět jídelní stůl s židlemi. V případě, že bude terasa venkovním obývákem, zvolte pohodlnou sedací soupravu, křesla, houpačky nebo lehátka.

Únor je optimálním měsícem nejen pro přípravu zahrady, ale také pro plánování zahradního zázemí, které vám přinese příjemné chvíle pohody strávené na vaší udržované zahradě.

 

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.