Jaký typ rolety je pro vás ten správný?

Interiérové rolety

Rolety vás chrání před pohledy sousedů, slunečním zářením a v případě venkovních rolet i před přehříváním prostor či naopak únikem tepla. V první řadě si proto promyslete, která z těchto funkcí je pro vás ta nejdůležitější. Níže se pak dočtete, jaký typ rolety vyřeší váš problém.

Stahovací rolety

V interiérech nejčastěji narazíte na klasické látkové rolety, které se pomocí jednoduchého mechanismu vytahují a rolují do boxu umístěného nad oknem. Toto navíjení se dělá nejčastěji pomocí šňůrky či řetízku, ale existují i různé sofistikovanější či automatizované systémy.

Použité textilie můžou být zcela průhledné i zatemňovací. Průhledná interiérová roleta je spíše dekorací s mírnou regulací přímého záření. Tu zatemňovací oceníte zejména v případě, že vám do bytu svítí venkovní osvětlení. Jde tedy spíše o roletu na noc, přes den je dostatek přirozeného světla důležitý. Pro úplné zastínění je potřeba roletu umístit do bočních vodících lišt.

Poměrně novým trendem jsou pak rolety twintex, někdy také označované jako rolety „den a noc“ či rolety „zebra“. Jde rovněž o látkovou stahovací roletu, ale s tím rozdílem, že využívá dva překrývající se kusy látky. Textil této rolety střídá vodorovné průsvitné a neprůsvitné pruhy. Vy tak můžete podle míry jejich překrytí jednoduše regulovat pronikání venkovního světla.

Skládací rolety

Kromě klasického stahovacího mechanismu existují i tzv. rolety plisé. Jde o skládanou roletu, kterou můžete v drážce stahovat shora dolů i zdola nahoru. Díky této variabilitě jsou vhodné na střešní okna. Skvěle vám poslouží i v případě vysokých oken – například v kancelářích či pracovnách, kdy si můžete sluneční svit do interiéru vpouštět skrz horní část okna a zachovat si tak soukromí.

Dalším typem skládané rolety jsou tzv. římské rolety. U těch jsou jednotlivé skládané pruhy širší, a tedy i celková konstrukce je bytelnější. Hodí se proto zejména na velká francouzská okna, kde působí velmi elegantně.

Římská roleta

Římské rolety v interiérech působí velmi elegantně a útulně. 

Designové rolety

Milovníci designu ocení i další, méně časté typy interiérových rolet, například japonské. Jde v podstatě o látkové panely upevněné na horní okraj stěny. Tyto rolety se nedají nijak vytahovat, pouze posouvat ze strany na stranu. Jejich funkčnost je tedy značně omezená, nicméně jsou oblíbené v případě extravagantně řešených prostor.

Jestli máte v oblibě přírodní materiály, zkuste bambusové rolety. Ty se výborně hodí zejména do zimních zahrad, či na zastínění balkónů a teras, kde krásně ladí s kytkami. Z důvodu poměrně nízké funkčnosti a náročné manipulace se naopak příliš nehodí do obytných místností. 

Výhodou interiérových rolet je tedy skutečně široká nabídka nejrůznějších designů a materiálů. Při výběru hleďte na kvalitu textilie i mechanismu stahování. Látka všech rolet by měla snímatelná, abyste ji mohli jednoduše vyčistit.

Venkovní rolety

Nespornou výhodou venkovních rolet oproti těm vnitřním je možnost regulace teploty v interiéru. Tuto funkci vám vnitřní rolety nezajistí ani v případě speciální povrchové úpravy – jakmile se totiž venkovní teplo dostane skrz okenní tabuli, ohřeje prostor bez ohledu na interiérové stínění.

Venkovní rolety se stejně jako interiérové liší typem materiálu, způsobem ovládání a stylem ukotvení ve zdi. Při výběru designu dbejte, aby vám roleta ladila s fasádou. Pro maximální pohodlí si můžete pořídit rolety s dálkovým ovládáním.

Rolety vás ochrání i před mrazem

Venkovní rolety vás ochrání i před mrazem a vy tak nemusíte zbytečně topit. 

Předokenní rolety

Hliníkové či plastové lamely předokenních rolet zcela zatemní prostor, odhluční interiér a poslouží i jako ochrana před zloději. Navíc mezi roletou a okenní tabulí vytvoří vzduchovou kapsu, která má skvělé termoregulační schopnosti.

Na druhé straně ale tyto rolety při úplném zatažení omezují proudění vzduchu, což je během horkého léta jistě nežádoucí.

Rolety screen

Nejmodernějším systémem venkovního stínění jsou screenové rolety. Ty jsou vyrobeny ze speciální perforované textilie, díky čemuž umožňují větrání i pohled ven – ale nikoli dovnitř.

Tato roleta vás ochrání před přímým slunečním zářením i dalšími vlivy počasí, jako jsou silný vítr či déšť. Sreenová roleta funguje i jako síť proti hmyzu. Díky odstínění přímého slunečního záření snižuje pocitovou teplotu a chrání vás před nebezpečným UV zářením.

Screenové rolety se nejčastěji využívají k bočnímu stínění teras, pergol či zimních zahrad. Stejně dobře vám ale poslouží i k zastínění obýváku či kuchyně. Do ložnic naopak volte raději zatemňující typy rolet. 

Screenová roleta je ideálním řešením pro boční stínění teras.

Screenová roleta je ideálním řešením pro boční stínění teras, pergol či zimních zahrad. Zdroj: alaris.cz 

 

Přečtěte si také naše další zajímavé články:

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.