Jaké trendy v oblasti zahrad a teras přinese rok 2022? V centru pozornosti bude nejen tropický ráj

Maximální využití venkovního prostoru bude v letošním roce tím nejdůležitějším. Do zahradnictví se bude stále promítat trend udržitelnosti, ale také se bude dbát na celoroční krásu venkovního prostředí. Ani menší venkovní prostory jako balkony a terasy nezůstanou bez povšimnutí. Trendy pro ně budou třeba zelené stěny.

Snažte se svoji zahradu udělat ještě udržitelnější

Trendy v oblasti zahrad se v roce 2022 budou přiklánět k maximální udržitelnosti. Jakými způsoby toho dosáhnout?

 • Výsadba – klíčovým prvkem je výsadba. Prim přitom hraje přirozenost, nikoliv strukturalizace. Zkuste trávník obohatit o luční kvítí, které přiláká hmyz, opylovače a motýly.
 • Nepoužívejte chemikálie – kdykoliv můžete, sáhněte po přírodních produktech a potřebách. Snažte se zeminu obohacovat domácím kompostem.
 • Myslete udržitelně v oblasti terénních úprav – zahradu nechte přirozenou a velké terénní úpravy provádějte jen lokálně. Pokud je ve vaší zahradě část s propustnou zeminou, ponechte ji na svém místě a nesnažte se exteriér násilně přebudovat proti přírodě.

Využijte balkony a terasy na maximum

Nezáleží na tom, zda terasu teprve plánujete, nebo ji už máte, trendy pro její maximální využití můžete promítnout do budoucí i stávající terasy. Stejně tak jsou na tom balkony.

U menších balkonů a teras bude pozornost zaměřena na maximální využití jejich prostorů z hlediska zaplnění rostlinami. Hlavním trendem teras a balkonů budou v roce 2022 zelené stěny. Díky nim si budete moci i ve městě vytvořit svůj malý les. Vertikální zahrady umožňují zavěšení květináčů s různými rostlinami či plodinami na zeď, takže vás od hlučných sousedů či cesty oddělí nádherná zelená stěna.

Maximum rostlin na malou plochu dostanete také pomocí velkých květináčů. Větší množství malých květináčů zabírá dost místa. To ušetříte, pokud různé rostliny nasázíte společně do velkého květináče. Vyplatí se také použití závěsných květináčů, které můžete připevnit pomocí háčků na strop balkonu. Rovněž zábradlí je možné doplnit držáky na květináče.


Obrázek: Velké květináče ušetří místo. 

Tropický ráj ve vnitrozemí

V oblasti barev budou hrát prim ty, které připomínají západ slunce. Proto sáhněte po barevných odstínech žluté, oranžové či červenohnědé. Nemusíte jezdit do zahraničí, abyste si užili tropický ráj. Stačí se obklopit teplomilnými rostlinami či květenou ve správných barvách. Po jakých rostlinách sáhnout?

 • Sloní ucho – je k dostání ve variantách vhodných k pěstování na slunci i ve stínu. Pyšní se nápadnými listy.
 • Ibišek – je králem tropických květů, které mohou mít nejrůznější barvy.
 • Sléz – jeho květy jsou podobné ibišku, kvete od jara až do podzimu.
 • Dosna (Canna) – se pyšní výstavními květy a ozdobnými listy. Dosahuje výšky 40 až 180 cm.

Propojte interiér s exteriérem

Jedním z nejdominantnějších trendů v oblasti zahrad a teras bude v roce 2022 smazání hranic mezi interiérem a exteriérem. Vnitřní i venkovní prostředí by se od sebe mělo navzájem inspirovat. Dbejte na to, aby se v obou částech objevovaly podobné:

 • struktury,
 • barvy,
 • vybavení.

Jestliže si v obývacím pokoji s průchodem na terasu s pergolou užíváte pohodlné sedačky či křesla, nezapomeňte stejně pohodlným nábytkem vybavit i terasu. Venku by neměly chybět závěsné houpačky, pohodlná křesla nebo měkké pohovky. V blízkosti sedacího nábytku se může nacházet i venkovní odolný koberec. Samozřejmě nesmí chybět množství květin, které by měly být v blízkosti vstupních dveří na terasu. Tím se venkovní zeleň promítne i do interiéru.

Pěstování plodin od A do Z bude ve vašich rukou

Pěstování vlastního ovoce a zeleniny je trendem, který se bude rozvíjet i tento rok. Díky velkým zahradním truhlíkům si můžete plodiny či bylinky vypěstovat i na terase nebo balkonu. Letos byste se pěstování měli začít věnovat již od semínek. Pěstování plodin ze semínek zabere určitý čas, proto je vhodné s ním začít již brzy z jara. Jaké výhody s sebou pěstování ze semínek nese?

 • Kvalitu zeminy a použití přípravků máte ve vlastních rukou.
 • Ušetříte peníze, jelikož semínka vás vyjdou levněji než předpěstované sazenice.
 • Do pěstování můžete zapojit od začátku i děti.
 • Snížíte spotřebu plastů.

Nechte zahradu na pospas divočině

Tím nemyslíme, že byste o zahradu neměli pečovat. Hlavní myšlenka vzešla z toho být přátelštější k přírodě. Místo výsadby a údržby krásně zeleného a pečlivě střiženého trávníku dejte přednost divokému lučnímu kvítí. Nemusíte se přitom upraveného trávníku vzdát zcela, stačí luční kvítí vyset třeba jen tam, kde se trávníku nedaří. Luční kvítí přiláká hmyz, motýly a opylovače.


Obrázek: Trávník z lučního kvítí je nenáročný na údržbu. 

Nezapomeňte na vodní prvek, který je důležitý nejen pro ptáky. V zahradě si můžete vybudovat menší jezírko. Na terasu či balkon zase můžete postavit mělkou kameninovou nádobu, ve které bude čerstvá voda. Do zahrady můžete umístit hmyzí hotel a terasu doplnit třeba krmítkem pro ptáky.

Zahrada, která vás pohladí po duši

Na zahradě či terase se máte cítit především příjemně. Nemusíte následovat barevné trendy nebo se řídit vysazováním rostlin, které jsou aktuálně trendy. Vytvořte si venkovní prostředí, které pro vás bude znamenat pohlazení po duši. Proto si dopřejte v něm mít všechno, co je vám příjemné.

Pokud existuje rostlina, která ve vás vyvolává vzpomínky, neváhejte a zasaďte ji. Barvy volte podle toho, jaké se vám líbí. Barevné preference se promítnou do výběru rostlin i celkového konceptu zahrady či menšího venkovního exteriéru. Vneste do svojí zahrady oblíbené zvuky. Vodním prvkem přilákáte švitořící ptáky, vodou tekoucí přes kameny dosáhnete uklidňujícího vodního šumu, rostliny bohaté na nektar se stanou lákadlem pro bzučící včely a čmeláky.

Nezáleží na tom, zda máte k dispozici velkou zahradu nebo jen menší terasu. Důležité je, abyste se v exteriéru cítili vždy příjemně.

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.