6 věcí, které byste měli promyslet před výběrem pergoly

Připravte se na léto. Pokud jste minulý rok museli z venkovní grilovačky rychle utéct před deštěm, nebo zrušit kvůli nepříznivému počasí různá posezení s rodinou a přáteli, udělejte tento rok změnu. Pokud se těmto situacím chcete vyhnout, pořiďte si na zahradu praktický přístřešek – hliníkovou bioklimatickou pergolu

Pergola vám umožní celoroční posezení na čerstvém vzduchu, skryjete se pod ní nejen při ostrém slunci, ale i před deštěm a sněžením. Jelikož se však nejedná o malou investici, měli byste si nákup pergoly pořádně promyslet. Na co všechno nezapomenout? Poradíme vám 6 důležitých věcí, nad kterými byste se měli zamyslet, než pergolu koupíte.

1. Najděte nejvhodnější místo

Umístění pergoly je jednou z nejdůležitějších otázek, kterou si musíte položit. Právě od ní se bude odvíjet řada dalších věcí, jako jsou maximální velikost či nutné stínění.

Nejčastějším typem umístění pergoly je kotvení do fasády. Důvod je prostý – jednoduše tak rozšíříte prostor samotného domu. Tím si usnadníte přenášení věcí, například z kuchyně na terasu při grilování, a navíc si budete vždy jistí, že projdete suchou nohou.

Je však důležité mít na paměti, že kotvení do zdí domu není vždy možné. Jednak vás může zradit materiál fasády, jednak je nutné dodržet minimální sklon pergoly 7 stupňů. V některých případech je proto lepší zvolit samostojné provedení. To můžete umístit prakticky kdekoliv na zahradě, ovšem vždy pamatujte – čím blíže domu, tím pro vás lépe.

Volně stojící (free-standing) pergola.

Obrázek: Kotvení do fasády vždy není možné, můžete však zvolit tzv. free-standing pergolu. Zdroj: alaris.cz

2. Zvolte správný materiál

Hliník či dřevo? To je, oč tu běží. Je lepší nestárnoucí dřevěná klasika nebo moderní hliníková konstrukce? Samozřejmě oba materiály mají svá pro i proti.

Tradiční dřevěné pergoly se hodí obzvláště na zahrady s historickým nádechem. Potěší vás nižší cena, ta však přichází na úkor složité následné údržby. Pergolu budete muset pravidelně brousit a natírat. Hrozbou jsou také plísně a dřevokazné huby, na které jsou dřevěné pergoly náchylné a které výrazně zkracují životnost jejich konstrukce.

Oproti tomu jsou hliníkové pergoly prakticky bezúdržbové. Speciální povrch není nutné natírat či jinak ošetřovat, občas celou konstrukci jen omyjete vodou. Hliník se krásně vyjímá zejména u moderních domů, kterým přidává na luxusním vzhledu.

3. Rozmyslete si velikost pergoly

Zásadní otázkou pro určení ideální velikosti pergoly je, co se pod ní bude dít. Hledáte malý prostor, kde bude relaxovat jen vaše rodinka? Nebo si představujete větší venkovní oslavy s přáteli a celou rodinou?

Při rozhodování pamatujte, že u pergol se zastavěnou plochou větší než 25 m2 a výškou více jak 5 m budete muset vyřídit stavební povolení

Pergola se zastíněním.

Obrázek: Velikost pergoly přizpůsobte zejména tomu, co pod ní chcete dělat a s kolika lidmi se zde chcete potkávat. Zdroj: alaris.cz

4. Vyberte správné zastřešení a stínění

Střecha pergoly má jednoznačný účel – ochránit vás v teplých dnech před ostrým sluncem a za nepříznivého počasí před deštěm, větrem i sněhem. Zastřešení pergoly by mělo být lehké a nezatěžovat celkovou konstrukci. Vybírat můžete ze střech fixně připevněných či posuvných, případně rolovacích.

Trendem poslední doby je naše moderní bioklimatická pergola PLACEO, která se těší velké oblibě kvůli svým jedinečným funkcím. Díky speciálním naklápěcím lamelám můžete velmi snadno regulovat ventilaci, stínění i zastřešení. V případě deště či sněhu snadno střechu zatáhnete, naopak v létě jednoduše odkryjete hřejivé sluníčko nebo hvězdy. Toto praktické zastřešení zkrátka udělá z vaší terasy celoroční záležitost.

Střechu pergoly je také vhodné doplnit o boční venkovní stínění, které podpoří kvalitu ochrany proti slunci a dešti, zároveň vám pomůže proti větru. Rolety na pergolu vám rovněž zajistí dostatek soukromí.

5. Promyslete praktické funkce

Výhodou současných pergol jsou jednoznačně bohaté praktické funkce, kterými můžete pergolu doplnit. Do pergoly si tak můžete zavést větrací systém, topné těleso či LED osvětlení, čímž ji povýšíte na rovnocennou součást vašeho domu. Nezapomeňte také na pohodlný a stylový zahradní nábytek. U něj myslete na praktickou funkci a vybírejte odolné materiály, kterým nebude vadit nepřízeň počasí, kolísání teplot nebo vlhkost. Vybrat správný zahradní nábytek ale může být oříšek. Pokud máte možnost nábytek přes zimu schovat, dovolit si můžete dřevěný nebo ratanový nábytek. Hrozí-li ale, že budete muset své posezení mít venku i během nepříznivých měsíců, vyberte plastový, kovový s ocelovým pletivem, či hliníkový. Velký výběr zahradního nábytku z různých materiálů najdete na Biano.cz.

V dnešní době technologických vymožeností vás jistě také nepřekvapí, že moderní pergoly dokážou nabídnout řadu inteligentních funkcí, které vám značně usnadní život. Automatické ovládání, díky němuž nemusíte pergolu ručně zatahovat, je často už samozřejmostí. Co takhle ale ovládat stínění vaší terasy a domu ze zahraničí pomocí smartphonu? Domácí automatizace již dávno není výsadou pouze celebrit, ale ocení ji každý, kdo má rád moderní technologie.

Obrázek: Automatizaci domácnosti včetně pergoly si oblíbila také Simona Krainová. Zdroj: sunsystem.cz

6. Zvládnete to sami?

Než mávnete rukou a řekne si: „To přece zvládnu hravě sám!“, zamyslete se opravdu nad tím, zda je stavba pergoly svépomocí správnou volbou. Stavění pergoly vyžaduje určité zkušenosti, trpělivost, nutnou přípravu a samozřejmě čas.

Mějte také stále na paměti, že investice do pergoly není zanedbatelnou částkou v rozpočtu a případné poškození materiálu by vás velmi mrzelo. Totéž samozřejmě platí při kotvení pergoly do domu, kdy při nesprávném postupu hrozí zničení fasády.

Montáž od profesionální firmy sice navýší váš celkový rozpočet na pergolu, budete však klidní, že vše proběhne hladce a že vás bude jistit záruční lhůta. Tu vám garantujeme až po dobu 5 let. Výsledkem tak bude ušetřený čas i zbytečné starosti o nový majetek. 

Kdy se pustit do realizace

Pergolu můžete postavit prakticky kdykoliv od jara do podzimu. Čím dříve se pro realizaci rozhodnete, tím déle můžete pergolu používat. Samozřejmě je také nutné připočítat dodací dobu, která se může pohybovat mezi dvěma až třemi měsíci.

A jak taková realizace vlastně vypadá? Pokud vše svěříte do rukou profesionální firmy, povede vás celým procesem od počátečních rad, např. jak vybrat pergolu, až po samotné ustavení pergoly.

 

Přečtěte si také naše další zajímavé články:

ZJISTIT CENU

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Marketingové údaje

Marketingová data nám prozradí, na které reklamy jste klikli nebo jak jsou naše kampaně na sociálních sítích úspěšné.