6 věcí, které byste měli promyslet před výběrem pergoly

Hezké vzpomínky na léto mohou pokazit chvíle, kdy jste museli z venkovní grilovačky rychle utéct před deštěm, nebo zrušit kvůli nepříznivému počasí různá posezení s rodinou a přáteli. Pokud se těmto situacím chcete příští rok vyhnout, pořiďte si na zahradu praktický přístřešek – hliníkovou bioklimatickou pergolu

Pergola vám umožní celoroční posezení na čerstvém vzduchu, skryjete se pod ní nejen při ostrém slunci, ale i před deštěm a sněžením. Jelikož se však nejedná o malou investici, měli byste si nákup pergoly pořádně promyslet. Na co všechno nezapomenout? Poradíme vám 6 důležitých věcí, nad kterými byste se měli zamyslet, než pergolu koupíte.

1. Najděte nejvhodnější místo

Umístění pergoly je jednou z nejdůležitějších otázek, kterou si musíte položit. Právě od ní se bude odvíjet řada dalších věcí, jako jsou maximální velikost či nutné stínění.

Nejčastějším typem umístění pergoly je kotvení do fasády. Důvod je prostý – jednoduše tak rozšíříte prostor samotného domu. Tím si usnadníte přenášení věcí, například z kuchyně na terasu při grilování, a navíc si budete vždy jistí, že projdete suchou nohou.

Je však důležité mít na paměti, že kotvení do zdí domu není vždy možné. Jednak vás může zradit materiál fasády, jednak je nutné dodržet minimální sklon pergoly 7 stupňů. V některých případech je proto lepší zvolit samostojné provedení. To můžete umístit prakticky kdekoliv na zahradě, ovšem vždy pamatujte – čím blíže domu, tím pro vás lépe.

Volně stojící (free-standing) pergola.

Obrázek: Kotvení do fasády vždy není možné, můžete však zvolit tzv. free-standing pergolu. Zdroj: alaris.cz

2. Zvolte správný materiál

Hliník či dřevo? To je, oč tu běží. Je lepší nestárnoucí dřevěná klasika nebo moderní hliníková konstrukce? Samozřejmě oba materiály mají svá pro i proti.

Tradiční dřevěné pergoly se hodí obzvláště na zahrady s historickým nádechem. Potěší vás nižší cena, ta však přichází na úkor složité následné údržby. Pergolu budete muset pravidelně brousit a natírat. Hrozbou jsou také plísně a dřevokazné huby, na které jsou dřevěné pergoly náchylné a které výrazně zkracují životnost jejich konstrukce.

Oproti tomu jsou hliníkové pergoly prakticky bezúdržbové. Speciální povrch není nutné natírat či jinak ošetřovat, občas celou konstrukci jen omyjete vodou. Hliník se krásně vyjímá zejména u moderních domů, kterým přidává na luxusním vzhledu.

3. Rozmyslete si velikost pergoly

Zásadní otázkou pro určení ideální velikosti pergoly je, co se pod ní bude dít. Hledáte malý prostor, kde bude relaxovat jen vaše rodinka? Nebo si představujete větší venkovní oslavy s přáteli a celou rodinou?

Při rozhodování pamatujte, že u pergol se zastavěnou plochou větší než 25 m2 a výškou více jak 5 m budete muset vyřídit stavební povolení

Pergola se zastíněním.

Obrázek: Velikost pergoly přizpůsobte zejména tomu, co pod ní chcete dělat a s kolika lidmi se zde chcete potkávat. Zdroj: alaris.cz

4. Vyberte správné zastřešení a stínění

Střecha pergoly má jednoznačný účel – ochránit vás v teplých dnech před ostrým sluncem a za nepříznivého počasí před deštěm, větrem i sněhem. Zastřešení pergoly by mělo být lehké a nezatěžovat celkovou konstrukci. Vybírat můžete ze střech fixně připevněných či posuvných, případně rolovacích.

Trendem poslední doby je naše moderní bioklimatická pergola PLACEO, která se těší velké oblibě kvůli svým jedinečným funkcím. Díky speciální